نکات مهم خرید کارواش خانگی

راهنمای خرید کارواش خانگی

در یک دستگاه کارواش خانگی ابتدا آب از قسمت ورودی آن وارد دستگاه می شود و به وسیله موتور کارواش پمپاژ گردیده و سپس از قسمت خروجی کوچک دستگاه با سرعت و فشاری بالاتر، از آن خارج می شود. دو پارامتر سرعت و فشار آب خارج شده از دستگاه می توانند سبب تمیزتر شدن گرد و خاک و رسوب روی سطوح شوند. در هر دفعه چرخش موتور حجم بخصوصی از آب پمپاژ شده و از بخش خروجی دستگاه به بیرون هدایت می گردد. هرچه حجم آبی که خارج می شود افزایش یابد فشار بیشتری ایجاد شده و هر مقدار فشار بالاتری ایجاد گردد آب خروجی با سرعت بیشتر و شدت بزرگتری به سطح مورد نظر برخورد نموده و آلودگی ها و رسوبات را بهتر تمیز می کند. در ادامه به نحوه اندازه گیری و تشخیص مقدار قدرت یک کارواش  خانگی می پردازیم. راه تشخیص اینکه آیا شما  به یک دستگاه کارواش خانگی نیازمندید یا خیر چیست؟ پاسخ ساده ای برای این سوال وجود دارد: چنانچه در معرض گرد و غبار و آلودگی های محیط باشید و همچنین می بایست دائما سطوح اطراف را تمیز نمایید بدون شک تهیه کردن یک دستگاه کارواش خانگی برای شما بسیار موثر خواهد بود. این کارواش ها جهت نظافت سطوح گوناگون از قبیل اتومبیل ، صحن حیاط، دیوار و نماهای بیرونی منزل، سنگ  فرش  کف، سقف ها، راهرو و پلکان آپارتمان، سطح باغ  و باغچه ها، آلاچیق ها ، استخر، وسائل صنعتی و مواردی از این نوع استفاده می شوند.

نکات مهم در خرید کارواش خانگی

 

قدرت کارواش خانگی 

نخستین و اصلی ترین مطلب فنی که در هنگام تهیه کارواش خانگی می بایست به آن ها دقت نمود، قدرت این وسیله و یا به زبانی ساده تر توانایی این دستگاه در پاک نمودن آلودگی های سطوح می باشد. قدرت کارواش در واقع مقدار حجم و فشار آبی بوده که از بخش خروجی آن خارج می گردد. این مقیاس نشانگر حداکثر فشار آبی می باشد که یک کارواش قادر به ایجاد آن است. مقیاس اندازه گیری این فشار PSI بوده که مخفف عبارت «pounds per square inch» و یا پوند بر اینچ مربع می باشد. برخی از کمپانی ها و سایت ها جهت نشان دادن این مقیاس از عبارت «بار» (bar) نیز استفاده می نمایند که هر یک «بار» معادل حدود 14.5 پوند بر اینچ مربع (PSI) می باشد. توجه نمایید که مقدار فشار آب خارج شده از دستگاه رابطه مستقیمی با قدرت تمیز کنندگی آن داشته و هرچقدر این عدد بیشتر باشد کارواش قدرت بالاتری در تمیز نمودن سطح و پاک کنندگی رسوبات داراست.جهت آسان تر شدن فهم مقیاس ها برای  شما و ایجاد تصویری عینی تر راجع به آن ها، اجازه دهید با مثال ها و اعداد و ارقام این موضوع توضیح دهیم. به عنوان نمونه چنانچه در یک دستگاه کارواش خانگی، فشار آب خروجی در حدود ۱۳۰۰ تا ۱۸۰۰ (حدودا بین ۹۰ تا ۱۲۵بار) بوده و نیز حجم آب خارج شده در حدود 1.5GPM (حدود ۵/۵ لیتر بر دقیقه) باشد، قدرت این کارواش برای انجام کارهایی نسبتا سبک از قبیل شستشوی اتومبیل ها ، شستشوی پنجره ها، نظافت چارچوب  درها و زنگ  زدگی های در و مواردی از این نوع در حد کافی و مناسب می باشد. اغلب این دستگاههای خانگی نیز قادر به تولید برقی به همین میزان هستند.

 

بیشترین میزان گرمای آب استفاده شده

نکته اصلی دیگری که در موقع تهیه کارواش خانگی می بایست آگاه باشید این موضوع است که شما به یک کارواش استفاده کننده از آب سرد احتیاج دارید یا آب گرم؟ این دستگاه ها از نظر آب مورد استفاده به دو گروه مصرف کننده آب گرم و معمولی تقسیم می گردند و چنانچه جهت شست وشوی مورد نظر به آب گرم احتیاج داشته باشید می بایست دقت نمایید که کارواش مورد نظر شما قابلیت استفاده از آب گرم را دارا باشد. به این منظور عموما در قسمت مشخصات کارواش خانگی تهیه شده  مقداری تحت عنوان حداکثر دمای آب مصرفی ارائه می گردد که می بایست به آن توجه نمایید. اگر هدف شما اکثرا نظافت روغن و گریس و لکه ها و رسوبات سفت و سخت باشد توصیه می گردد کارواشی انتخاب شود که توانایی مصرف آب گرم را نیز دارد. به کار بردن آب گرم در شستشو زمان این عمل را نیز کاهش داده و مواد تمیز کننده در تماس با آب  گرم هم عملکردی مناسب تر از ارائه می دهند و بنابراین آب گرم جهت ضدعفونی نمودن محیط انتخابی مناسبتر است.


ویژگی های یک کارواش خانگی خوب

وزن دستگاه

از آنجا که اغلب کارواش های خانگی قابل جابه جا شدن هستند این نکته اهمیت دارد که کارواش موردنظر وزنی مناسب جهت جابه جا شدن داشته باشد. بعلاوه می بایست به چرخ های زیر کاراش نیز توجه نمود که با وزن دستگاه مطابقت داشته باشند و به مقدار کافی استحکام داشته و قادر به تحمل وزن دستگاه باشند و همچنین روان حرکت نمایند. 

 

توان موتور دستگاه

از آنجا که آب توسط موتور دستگاه پمپاژ می گردد توان موتور نیز از دیگر عوامل معین کننده قدرت یک کارواش خانگی می باشد. در مجموع هر مقدار توان موتور افزایش یابد قدرت پمپاژ آن نیز بیشتر می گردد. ولی از سویی دیگر با بالاتر رفتن این توان مصرفی، مقدار انرژی مصرفی نیز بیشتر شده که سبب افزایش هزینه  برق نیز می شود. بنابراین با در نظر گرفتن دو شاخص دیگر معین کننده قدرت کارواش که در بالا گفته شد ( مقدار فشار و حجم آب خروجی) دقت نمایید که توان موتور دستگاه مورد نظر شما نه آن  قدر باید کم باشد که در عمل نظافت ضعیف عمل نماید و نه آن مقدار زیاد باشد که از مصرف انرژی بهینه برخوردار نگردد. جهت استفاده در حد سبکتر و یا متوسط توانی مابین ۱۳۰۰ تا ۲۰۰۰ وات انتظار می رود.

 

تجهیزات جانبی کارواش خانگی

عموما به همراه کارواش  خانگی بعضی تجهیزات جانبی نیز عرضه می گردد که قادرند موجب کارایی و راحتی استفاده از آن ها شوند. یکی از این لوازم چرخ ها هستند که پیش از این گفته شد. دیگر لوازم فرعی در زیر آمده اند:

نازل افشانه:  نازل افشانه در واقع تنظیم کننده عرض آب خروجی دستگاه می باشد. این قطعه قادر است نقطه تمرکز آب خارج شده را کم و زیاد نماید و بنابراین مقدار فشاری که به یک نقطه وارد می گردد نیز افزایش و کاهش می گردد. نازل ها با درجه های گوناگونی موجودند که تعدادی  از آن ها در زیر توضیح داده شده اند.

1. نازل افشانه دستگاه کارواش خانگی :در مواردی که نیاز است فشار آب به طور کامل فقط در یک نقطه متمرکز گردد تا هنگامی که رسوب جمع شده در آن از پاکسازی گردد. در این شرایط می بایست یک نازل صفر درجه به کار رود. اما در مواردی نیز این نقطه آسیب پذیر بوده و چنانچه همه فشار آب در یک نقطه متمرکز گردد قدرت این فشار آب قادر است سبب تخریب آن نقطه بشود. در این شرایط نیز بهتر است نازلی انتخاب شود که زاویه بیشتری داده و آب با عرض بزرگتری از خروجی دستگاه خارج شود.

2. دسته تفنگی دستگاه: دسته تفنگی قطعه ای از دستگاه است که کمک می کند که در هنگام روشن بودن پمپ کارواش، هر وقت که بخواهید توسط ماشه تعبیه شده در قسمت دسته از جریان آب خروجی استفاده نمایید و آن را به خوبی هدایت کنید. توجه کنید دستگاهی انتخاب شود که تجهیزات جانبی آن به آسانی در دسترس باشد زیرا به عنوان نمونه شما با یک دستگاه فاقد دسته تفنگی مناسب به مشکل برمی خورید.

3. لنس دستگاه: قسمت انتهایی لوله خروجی این دستگاه لنس نامیده می شود. این قطعه بعد از تفنگ دستگاه شروع می گردد. لنسها عموما مطابق طول و نوع سَری ای خود تقسیم بندی می گردند. بعضی از لنس ها از یک نازل افشانه تنظیم شونده برخوردارند. با چرخاندن قطعه تنظیم کننده ای که روی لنس وجود دارد می توان درجه نازل افشانه را به عنوان مثال بین عدد صفر تا ۶۰ درجه تغییر داد. این خاصیت تا حد زیادی کاربردی می باشد. گروهی از لنس ها نیز تلسکوپی می باشند و طول آن ها قابلیت تنظیم شدن را داراست و می توان با کمک آن ها به نقاطی که در ارتفاع هستند نیز دسترسی پیدا نمود. در واقع متناسب با نیاز می توان از انواع لنس هایی که در بازار وجود دارند استفاده کرد.

 

طول شلنگ و سیم دستگاه

علاوه بر عامل وزن کارواش و متناسب بودن آن با کیفیت چرخ های حمل کننده آن عاملی دیگر که در روان بودن و دامنه حرکت و آسانی به کار گیری یک کارواش تاثیر دارد طول سیم و شلنگ دستگاه می باشد. برحسب وسعت فضایی که قصد دارید کارواش را در آنجا استفاده نمایید ، دقت کنید که طول سیم و شیلنگ کارواش به صورتی باشد که کاربر را محدود نکرده و به همه نقاط مورد نظر به آسانی دسترسی داشته باشد.


پرفروش ترین کارواش خانگی بازار

لوازم یدکی و خدمات پس از فروش

با توجه به تحریم‌های تحمیل شده به کشورمان، مهم‌ترین نکته که در هنگام خرید باید به آن توجه کرد، تهیه قطعات و خدمات پس از فروش محصولات است. در مواردی کاربر با در نظر گرفتن مشخصات فنی، کشور سازنده، ظاهر، قیمت و ... به خرید کارواش مورد نیاز خود اقدام می‌نماید. در مرحله اول این کار بسیار راضی کننده است، اما با گذشت زمان و استفاده از دستگاه، به قطعات مصرفی دستگاه خود نیاز پیدا می‌کند و در تهیه آن با مشکلات جدی روبه‌رو خواهد شد؛ حتی در صورتی که بتواند قطعه مورد نظر را پیدا کند، لازم است هزینه‌ زیادی را متحمل شود.

 

سخن پایانی

اصلی ترین نکاتی که در تهیه یک دستگاه کارواش خانگی باید در نظر گرفت را به دو دسته مهم تقسیم بندی می نماییم: اول قدرت کارواش انتخابی با کاری که قصد انجام آن را دارید همخوانی داشته باشد و دوم سایر خصوصیات کارواش از قبیل توانایی کار با آب دمای بالا، وزن آن و نیز وجود لوازم جانبی دستگاه پاسخگوی نیازهای شما و مناسب باشند.


نظرات کاربران