از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
ورود به ایمالز
ایمیل یا شماره تلفن همراه
رمز ورود
انصراف
عضویت لیست قیمت ثبت فروشگاه وبلاگ درباره ایمالز تماس با ما

راهنمای خرید پولیفت (تیرفور)

1397/11/13 - 3:13 بعد از ظهر

از این ابزار به کمک طناب، تسمه و یا زنجیر برای جابه‌جا کردن اجسام به‌صورت بالا و پایین کشیدن آن‌ها یا کشیدن اشیا در یک راستای خاص استفاده می‌شود. همچنین برای بسته‌بندی‌های بزرگ از آن به‌عنوان کمکی استفاده می‌کنند. برای استفاده از این ابزار باید تیرفور را ابتدا نصب و سپس بار و اجسام را به قلاب حرفه‌ای آن متصل و بار را در جهت مورد نظر به کمک  حرکت دستگیره پولیفت می‌کشید.

ساختار این دستگاه به این شکل است که باید از آن در مکان‌هایی که افراد به پولیفت دسترسی دارد استفاده شد؛ زیرا باید فرد در نزدیکی دستگاه باشد تا به توند دستگیره را در جهت مورد نظر جابه‌جا کند. یکی از ویژگی‌هایی که این تجهیز دارد این است که در تمام زوایا توانایی کشش بار را دارد. این تجهیز با توجه به‌سادگی که در طراحی دارد امکان نگهداری آسان را به وجود می‌آورد.

 

روش کار پولیفت یا تیرفور

این تجهیز دارای یک زنجیر و دو قلاب می‌باشد که یکی از قلاب‌ها را باید به سر سیم بکسل برای حمل کردن بار بست و قلاب دیگر را باید به محلی که بار باید به آنجا انتقال یابد بسته شود. روی تیرفور اهرمی وجود دارد که با چرخاندن آن سیم بکسل و قلاب کشیده می‌شوند. اهرم حالتی رفت و برگشتی را دارد یعنی تیرفور ثابت است و باز به سمت آن کشیده می‌شود.

باید حتما در هنگام استفاده از این دستگاه‌ها موارد ایمنی رعایت شود. یکی از خطرهایی که افراد را اگر موارد ایمنی رعایت نشود تهدید می‌کند، در رفتن قلاب است. این تجهیز  به‌راحتی قابل حمل و در هر شرایطی مورد استفاده است. این تجهیزها کوچک هستند به‌طوری‌که حدود ۴.۵ کیلوگرم وزن‌دارند. پولیفت‌ها تا بین 1 تا 3 تن ظرفیت دارند و تا ارتفاع حدود4 متر را می‌توانند جابه‌جا کنند؛ البته این ویژگی با توجه به مدل پولیفت‌ها متغیر است.

این کار با این تجهیز بر اساس کشیدن بار به شکل دست‌به‌دست انجام می‌شود. به عبارت دیگر هنگامی‌که یک دست طناب را می‌کشد دست دیگر تغییر وضع می‌دهد و برای کشیدن مجدد آماده می‌گردد.

اگر از قرقره‌های چندگانه در این دستگاه استفاده شود قدرت آن را می‌تواند تا 2 یا 3 یا 4 برابر بیشتر کند. به عبارتی با توجه به قانون قرقره‌ها تیرفور می‌تواند بانیروی کمتر بازهای سنگین‌تری را جابه‌جا کند.

در این وسیله اسلینگی که به‌کاربرده شده است معمولاً سیم بکسل می‌باشد که به کمک اهرم دستی و مجموعه‌ای از چرخ‌دنده‌ها که داخل دستگاه هستند باعث کشیده شدن بار می‌شود. این دستگاه با ظرفیت‌های مختلفی که معمولاً از 750 کیلوگرم تا 3500 کیلوگرم است طراحی‌شده‌اند. سیم بکسلی که در این دستگاه به‌کاررفته است توسط مجموعه‌ای از چرخ‌دنده‌ها پیچیده و در نهایت مزیت مکانیکی آن را افزایش و موجب کشیده شدن بار می‌گردد. این تجهیز دارای دو اهرم است که یکی برای حرکت به جلو و دیگری برای حرکت به سمت عقب طراحی و ساخته‌شده است.

این اهرم‌ها  به‌صورت پی‌درپی دو فک دستگاه را به‌کارانداخته و در نهایت اعمال حرکت، کشیدن و یا گرفتن سیم بکسلی را انجام می‌دهند و بار را جابه‌جا می‌کنند. اهرم سوم دیگری در آن وجود دارد که دو فک را آزاد می‌کند و اجازه می‌دهد که سیم بکسل نصب‌شده، کشیده شده یا درگیر آزاد شود. در برخی از این دستگاه‌ها از سنبه‌های هیدرولیکی برای راه‌اندازی اهرم‌ها استفاده می‌گردد. این نوع منبع‌های هیدرولیکی توانایی به کار انداختن چهار دستگاه تیرفور به‌طور هم‌زمان را دارند.

انواع دیگری از تیرفورها وجود دارد که در آن از دیسک‌ها و گیره‌های مخصوص استفاده‌شده است و توانایی حرکت پیوسته را در سیم بکسل به‌عنوان کشنده ایجاد می‌کنند. این نوع دستگاه‌ها با موتورهای الکتریکی، هیدرولیکی و یا بادی نیز عمل می‌کنند. همچنین این نوع دستگاه از سرعت حرکت سیم بکسل  بالاتری برخوردار است و فکی‌های آن انواع مختلفی دارند. اما از ظرفیت پایین‌تری برخوردار است. سیم بکسل‌های موردنیاز در انواع تیرفورها را به طور خاصی برای این دستگاه‌ها طراحی کرده‌اند که بتوانند نیروهای کششی و بالابری که بر آن‌ها تحمیل‌شده است را تحمل کنند.

سیم بکسل‌های این دستگاه‌ها گالوانیزه هستند و روغن‌کاری نمی‌شوند. این سیم بکسل‌ها نیز از انعطاف‌پذیری بالایی برخوردار هستند.

تیرفور با طناب

از این دستگاه برای کشیدن کابل یا سیم مهار در انتهای خطوط گرم نیز استفاده می‌شود. مدل تسمه برزنتی این نوع برای کار در شبکه برق‌دار فشار ضعیف مناسب و کاربرد دارد. همچنین طول آن تقریبا ۱.۵ متر می‌باشد.

همچنین این بالابرهای اهرمی نیز برای تعمیر و نگهداری از خطوط سربار و خطوط پر انرژی طراحی و معمولاً برای وزن‌های 1 تا 2 تن ساخته‌شده‌اند.

انتهای زنجیر باربر این دستگاه یک حلقه‌ی فولادی متقارن است و هنگامی‌که باز اضافی باشد از سقوط آن جلوگیری و خطرات احتمالی را دفع می‌کند.

مراحل استفاده از پولفیت

۱.ابتدا باید چرخ‌دنده محرک را آزاد کرد.

۲.قلاب را به طور صحیح به بار مورد نظر باید متصل کرد.

۳. سپس کابل دستگاه را نیز باید آزاد کرد.

۴.قلاب دیگر را به محلی که با باید به آنجا منتقل شود باید متصل نمود.

۵.سپس باید با حرکت دادن دسته اهرم کار را آغاز نمود و تا رسیدن بار به مقصد و موقعیت دلخواه این کار را ادامه داد. سپس از آن باید بعد از آزاد کرد تسمه یا کابل اطمینان حاصل نمود که بار جابه‌جا نمی‌شود و بعدازآن چرخ‌دنده را باید آزاد کرد و دستگیره اهرم را به سمت پایین فشار داد و کابل و تسمه را به‌طور کامل آزاد نمود.

موارد ایمنی کار با تیرفور

 •   در هنگام جابه‌جایی سیم بکسل توجه نمایید که هیچ پیچ‌خوردگی در سیم ایجاد نشده باشد.
 •   سیم بکسل نباید به روغن، گریس و سایر آلاینده‌ها آغشته باشد.
 •   از کار با تیرفور هایی که هیچ اطلاع و آموزشی درمورد آن‌ها ندیده‌اید خودداری کنید.
 •   تیرفور نباید بیشتر از اندازه ظرفیتش بارگیری شود.
 •   در موقعی که با تیرفور کار انجام می‌دهید حتماً از دستکش، حفاظ صورت، کفش و کلاه ایمنی و... استفاده کنید.
 •   باید حتماً از سیم بکسل مخصوص برای کار با تیرفور استفاده نمود.
 •   حتماً این نکته را در نظر داشته باشید که باید سیم بکسل دقیقاً وسط قلاب کشنده قرارگرفته باشد.
 •   همچنین توجه کنید که سیم بکسل با اشیای تیز و برنده برخورد نداشته باشد تا موجب پارگی نشود.
 •   تیرفور ها هم باید مانند دیگر بالابرها از نظر ظرفیت تست شود و ظرفیت روی بدنه آن حک شود.
 •    قبل از آنکه کار را شروع کنید طبق توصیه سازنده آن را حتماً روغن‌کاری نمایید.
 •   از این‌که قلاب توسط اسلینگ مناسب به یک نقطه اتصال محکم وصل شده باشد حتماً مطمئن شوید.
 •   بدنه تیرفورها باید حتماً از علائم ایمنی و هشداردهنده برخوردار باشند.
 •   اگر سیم بکسل به جلو حرکت نکند باید فورا دستگاه را روغن‌کاری کنید یا این‌که دستگاه را بازکنید و گرد و غبار و اجسام خارجی را از آن پاک‌کنید و بعدازآن نصب و مجدداً باید روغن‌کاری شود.
 •   اگر سیم بکسل در هنگام کار به سمت جلو حرکت نکند، ممکن است یا اهرم حرکت رو به عقب تنظیم باشد یا اهرم آزاد ساز در جای خود نباشد و یا این‌که گیره‌های کلاچ به‌خوبی روغن نخورده باشد.
 •   قبل از استفاده از دستگاه و مخصوصاً دستگاه تازه تعمیر شده آن را بررسی و از سالم بودن آن مطمئن شوید.
 •    قلاب تیرفور باید حتماً ضامن ایمنی داشته باشد.
 •   دستگاه را باید بعد از کار در جعبه مخصوصش و دور از اتمسفرهای خورنده و در جای خنک نگهداری شود.
 •   پس از آن که کار پایان یافت، سیم بکسل را باید از بدنه خارج و اهرم را نیز در حالت Off قرارداد. اگر اهرم در حالت on در مدت زمان طولانی باشد باعث کشیدگی و آسیب دیدن فنر می‌شود..
 •   در شرایطی که در زیر ذکرشده تیر فور باید حتماً تعویض شود:
  • هنگامی‌که از ضخامت اولیه سیم بکسل به علت خوردگی کاسته شده باشد؛ به‌طوری که نصف مقدار اولیه خود باشد.
  • هنگامی‌که سیم بکسل دچار پیچ‌خوردگی شود و شکلی غیرمعمول و حالت اولیه خود را به‌طور کامل از دست بدهد.
  • هنگامی‌که سیم بکسل در معرض فشار زیاد و شوک قرارگرفته و باعث خستگی بیش‌ازاندازه فلز شده باشد.
  • هنگامی‌که سیم بکسل دچار بریدگی‌های کوچکی شده باشد و به آن آسیب‌رسیده باشد.
  • هنگامی‌که بخش چشمی سیم بکسل آسیب‌دیده باشد.
  • هنگامی‌که گیرۀ دستگاه ترک‌خورده و یا تغییر شکل داده باشد.
 •  این دستگاه‌ها در مناطقی که رطوبت و اتمسفرهای خورنده و مواد شیمیایی وجود داشته باشند، خیلی سریع‌تر زنگ و یا روی آن‌ها خوردگی ایجاد می‌شود.