;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

نحوه پاک‌سازی حافظه دوربین‌های مداربسته

1397/11/7 - 4:45 بعد از ظهر

در حال حاضر با توجه به توسعه فناوری ، مکان‌هایی که می‌توان در آن‌ها از دوربین‌های مداربسته استفاده کرد، رو به فزونی است و همه روزه افراد بسیاری جهت خرید دوربین مداربسته اقدام می‌نمایند. همواره در اندیشه خریداران این دوربین‌ها این سؤال هست که آیا در دوربین‌های مداربسته این امکان وجود دارد تا بتوان بخشی از تصاویر ذخیره شده را حذف کرد یا خیر؟ در این مقاله سعی شده چگونگی فرمت کردن حافظه دوربین مداربسته شرح داده شود. قابلیت حذف تصاویر در دوربین‌های مداربسته به نوع آن دوربین وابسته است. دوربین‌های مداربسته از دستگاه‌های ضبط کنندهDVR ،NVR  و HVR جهت ذخیره‌سازی تصاویر خود بهره می‌برند؛ اما متأسفانه امکان پاک کردن بخشی خاص از تصاویر ذخیره شده توسط این دستگاه‌های ذخیره کننده فراهم نشده بلکه برای حذف تصاویر مجبور به پاک کردن همه تصاویری که در دوربین مداربسته وجود دارند، هستیم که در اصطلاح به این عمل فرمت کردن گفته می‌شود.

 

 

در صورت استفاده از دوربین‌های مداربسته تحت شبکه قادر به پاک کردن بخشی از تصاویری که در دوربین مداربسته وجود دارند، خواهید بود؛ این قابلیت فقط در این مدل از دوربین‌های مداربسته امکان‌پذیر است. همچنین این نکته را هم مدنظر قرار دهید که بایستی فرمت فایل‌های ذخیره‌ شده به فرمت‌های رایج باشد و قابلیت پخش آن‌ها توسط پلیرهای معمولی وجود داشته باشد. ذکر این نکته ضروری است که در دوربین‌های آنالوگ تحت شبکه، نمی‌توان قسمتی از تصاویر را پاک کرد؛ حتی هنگام استفاده از کارت DVR  جهت ذخیره‌ کردن تصاویر در دوربین مدار بسته هم این تصاویر به وسیله نرم‌افزار فیلم‌های ضبط شده کدگذاری شده و این امکان وجود ندارد که بتوان بخشی از تصاویری که  ذخیره شده‌اند را پاک‌سازی نمود.

در دوربین مداربسته، ذخیره‌ کردن تصاویر به مقدار فضای ذخیره‌سازی وابسته است و هر چقدر فضای ذخیره‌سازی بیشتر باشد، به طبع قیمت هاردها هم افزایش خواهد یافت. زمان ضبط در دوربین‌های مداربسته از جمله عواملی است که لازم است به آن توجه شود که خود این مورد نیز به تنهایی وابسته به عوامل بسیاری است. یکی از مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در افزایش مدت زمان ضبط دوربین مداربسته، ظرفیت هارد آن است؛ هر چقدر ظرفیت هارد بیشتر باشد، مدت زمانی که دوربین مداربسته قادر است تصاویر را ذخیره کند، هم  افزایش خواهد یافت.

در برخی از موارد برای اینکه بتوان هاردهای معمولی را پاک‌سازی کرد، لازم است تا آن هارد از سیستم کامپیوتری جدا شده و توسط تجهیزات خاصی فرمت شود. همچنین امکان فرمت هارد کامپیوتر به وسیله تنظیماتی که درون همان کامپیوتر تعبیه شده، وجود دارد. در بعضی مواقع افرادی که در منازل، شرکت‌ها، فروشگاه‌ها و ... از دوربین مدار بسته استفاده می‌کنند، نیاز به پاک کردن بخشی از تصاویر (نه تمامی آن‌ها) از دوربین مداربسته دارند. چنانچه خریداران دوربین مداربسته، دوربین مداربسته تحت شبکه را به کار بگیرند، این امکان برای آن‌ها وجود دارد تا بتوانند بعضی از تصاویر دوربینشان را پاک نمایند؛ در حالی که سایر انواع دوربین مداربسته این قابلیت را ندارند. بنابراین اگر افراد می‌خواهند که دوربین مداربسته آن‌ها قابلیت حذف بخشی از تصاویر را داشته باشد، بایستی دوربین‌های مداربسته تحت شبکه را تهیه نمایند. پس می‌توان نتیجه گرفت چنانچه در دوربین‌های مداربسته اقدام به حذف تصاویر نماییم، همه تصاویری که در حافظه آن‌ها وجود دارند، به طور کامل فرمت خواهند شد.