از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

راهنمای خرید سنباده

راهنمای خرید سنباده

سنباده وسیله‌ایست که برای ساییدن و صاف‌کردن و حتی‌گاهی اوقات ناصاف‌کردن اجسامی مانند: فلزات، چوب، گچ، سرامیک و... استفاده می‌شود. مثلا هنگامی که قرار است یک سطحی را رنگ کاری کرد ابتدا باید به وسیله سنباده سطوح ناصاف هموار کرد تا رنگ خورده شده کاملا یک دست و تمیز باشد. یا مثلا هنگامی که قرار است یک سطح صافی را چسب بزنید ابتدا باید آن را ناصاف و خش دارکرد تا برای چسب زدن آماده شود. جنس این وسیله از کاغذ، مقوا و پارچه است و روی آن دانه های ساینده با چسب مخصوص چسبانده شده است. دانه‌های ساینده معمولا ازمواد سختی چون:ذرات سنگ لعل، ذرات سلیسیم، اکسید آلومینیوم، سنگ چخماق و کواترز هستند. در اين مقاله، قصد داريم با توضيح ويژگي هاي مختلف سنباده ها، راهنماي خريد این محصولات را به شما ارائه کنيم. چنانچه قصد خريد اين محصولات را داريد، پيشنهاد مي کنيم ما را تا پايان اين مقاله همراهي کنيد تا ضمن کسب اطلاعات کامل درباره آن ها، بتوانيد خريدي درست و مطمئن انجام دهيد. با ما همراه باشيد...

 

انواع سنباده‌ها

سنباده ‌هارا می‌توان بر اساس ساخت مواد ساینده و کاربرد آن‌ها به دسته‌های مختلفی تقسیم کرد.

سنباده کاغذی: هنگامی که نقاش‌ها و بنا‌ها می‌خواهند زیرکار‌سطوح گچی را تمیز کنند از این نوع سنباده استفاده می‌کنند. این سنباده زرد رنگ است. دانه‌های‌ساینده این نوع سنباده به‌علت سست بودن مواد ساینده آن بعد از مدتی استفاده از بین می‌رود. علاوه براین از این سنباده در ساییدن وصاف کردن اجسام چوبی نیز استفاده می‌شود.

راهنمای خرید سنباده

سنباده آهنی: ذرات ساینده این سنباده را روی پارچه نصب می‌کنند و در دورنگ قرمز و آبی طراحی می‌شود که رنگ آبی برای فلزات و رنگ قرمز برای چوب به‌کاربرده می‌شود.

سنباده پوستاب: علت نام گذاری این سنباده به پوستاب این است که چون ذرات ساینده آن سفت است وشکنندگی زیادی را برای سنباده ایجاد کرده باید قبل از به‌کارگیری آن چند دقیقه‌ای در آب خیس شود تا نرم و درهنگام کار بریده نشود؛به همین دلیل این سنباده به پوستاب یعنی پوست + آب نام گذاری شده است. علاوه براین به خاطر اینکه این سنباده در اثر برخورد با آب زنگ نزند از ذرات سیلیسیم ساخته شده اند.

تَه‌پوست: این سنباده پس از استفاده مکرر مواد ساینده خود را از دست می‌دهد و در نتیجه نرم تر می‌شود ومی‌توان از آن به جای سنباده های گروه نرم و در مراحل پایانی سنباده کشی استفاده می‌شود.

راهنمای خرید سنباده

درجه‌بندی سنباده‌ها

سنباده ها را می‌توان با توجه به تعداد ساینده‌هایشان که درهراینچ مربع(واحد سطح در استاندارد اروپا که ایران نیز از آن استفاده می‌کند) قرار دارند و نیز درشتی و ریزی آن‌ها درجه بندی و شماره‌گذاری می‌شوند. هرچه شماره این ذرات پایین‌تر باشد یعنی تعداد کمتری ذره در یک اینچ مربع قرار و در نتیجه ذرات سنباده درشت تر و زبر تر خواهد بود.

جدول گروه‌بندی درجه‌های سنباده

درجه

فوق‌العاده نرم

خیلی نرم

نرم

متوسط

زبر

خیلی زبر

فوق‌العاده زبر

شماره (درسیستم اروپایی)

۴۰۰ تا ۶۰۰

۲۲۰ تا ۳۸۰

۱۶۰ تا ۲۰۰

۱۲۰ تا ۱۵۰

۸۰ تا ۱۲۰

۴۰ تا ۸۰

۱۲ تا ۳۰

 

انواع سنباده از لحاظ نوع پشت بند:

پشت بند کاغذی : این نوع سنباده بسیار سست است و عموما در نقاشی های ساختمان برای صاف کردن سطوح از آن بهره می‌گیرند.

پشت بند پارچه ای : این سنباده از دوام بسیار بالایی برخوردار است که برای رنگ کاری چوب بسیار مناسب وعاید است. طرزاستفاده از آن به این صورت است که آن را به دستگاه سنباده مانند ماشین پوست دیسکی غلتکی و ماشینن لرزان متصل و روی سطوح می‌کشانند.

پشت بند الیافی : این نوع سنباده از تعداد زیادی لایه پارچه‌ای تشکیل شده که خاصیت مستحکم بودن را برای آن به وجود می‌آورد و برای ایجاد پشت بند برای دیسک‌ها و غلتک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع سنباده از لحاظ شکل ظاهری و ابعاد :

سنباده‌ها ازنظر شکل و ظاهرشان به پنج نوع تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:1- سنباده صفحه‌ای یا ورقه‌ای 2- سنباده رولی یا توپی3- سنباده تسمه‌ای یا نواری 4- سنباده دیسکی یا دایره‌ای 5- سنباده پره‌ای یا ورقه ورقه.

برای سنباده کاری باید به نکات زیر توجه کرد :

-  برای سنباده کاری بهتر است که این نکات را رعایت کنید. ابتدا در سنباده کاری همیشه اول از سنباده زبر شروع وبه ترتیب تا سنباده نرم تر کار را ادامه وبه انتها برسانید.

 - اگر سنباده کشی را با دست انجام می‌دهید بهتر است آن را از عرض نصف کنید وبه سه لایه تا بزنید تا در هنگام کار سنباده روی سطوح  نلغزد و به انگشتانتان آسیبی وارد نکند.

  - هنگامی که از سنباده استفاده می‌کنید از تمام قسمت‌ها و جهات مختلف آن استفاده کنید.

 - سنباده‌های زبر پس از استفاده‌های مکرر به سنباده های نرم تبدیل می‌شوند که می‌توان از آن‌ها به‌جای سنباده های نرم استفاده کرد.

-  اگر از سنباده در رنگ‌کاری چوب ها استفاده می‌کنید همیشه باید در جهت الیاف چوب سنباده کشی کنید.

تخته پوست

هنگامی که کار سنباده کشی را با دست انجام می‌دهید به علت آنکه کف دست صاف نیست نمی‌توان سطوح را به راحتی و یکنواخت سنباده کشی کرد به همین دلیل می‌توان از ابزاری به نام تخته پوست استفاده نمود و کار را راحت تر و یکنواخت تر انجام داد. برخی ازاین تخته‌ها دارای دو سطح با جنس‌های مختلف است که یک طرف آن پلاستیک و برای سطوح صاف و طرف دیگر از اسفنج و برای سطوحی که قسمت های قوس دار ومدل دار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از قطعه پلاستیکی فرمدار برای پرداخت سطوح پروفیل خورده :

شما می‌توانید به کمک چوب‌هایی که روی آن پروفیل برعکس زده شده است، زهوار‌ها و لبه‌های پروفیل خورده را سنباده بزنید. همچنین می توانید در سنباده زنی، برای مقید کردن و جلوگیری از درآمدن پین، از نوعی سنباده خاص به نام سنباده کمربندی استفاده کنید.

راهنمای خرید سنباده

دستگاه سنباده دیسکی یا ماشین پوست

این دستگاه در مراحل اولیه برای پرداختکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

هنگامی‌که با این دستگاه عمل پرداخت را انجام می‌دهید خطوط مدوری روی سطح ایجا می‌شود که باید بعد از آن در مراحل بعدی این خطوط برداشته و تمام شود.

تقسیم بندی صفحه ماشین پوست از لحاظ جنس :

-1 صفحه فلزی

-2 صفحه پلاستیکی

-3 صفحه لاستیکی

هنگامی که می‌خواهند سنباده را به این دستگاه بچسانند از چسب آهن برای محکم تر بودن کار استفاده می‌کنند. نحوه چساندن به این صورت است که ابتدا هردوسطح را باید چسب کاری کرد و پس از خشک شدن آن اگر انگشت به آن نچسبید می‌توان دو سطح را به هم چسبانید.

سازندگان و قیمت

شرکت هاي مختلفي در زمينه توليد و عرضه سنباده، فعال هستند. ایران پتک، دیرفوس، محک، آیتاچ، بوش، فاین، تروتک، اکو، اینکو، جی تک، وینکس، اس پی اس و ... از مشهورترين برند هاي اين زمينه هستند.

هرکدام از اين شرکت ها توانسته است با ارائه محصولاتي، نظر بخشي از مشتريان را به خود جلب کند. محصولات اين برند ها، از کيفيت مطلوبي برخوردارند و هم اکنون در بازار به به وفور يافت مي شوند.

قيمت

عوامل مختلفي نظير نوع سنباده، شرکت سازنده، جنس مواد سازنده و ... در تعيين قيمت این محصولات موثرند. شرکت هاي سازنده اين محصولات، آن ها را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند و به طور کلي قيمت اين محصولات بين 20 هزارتومان تا 3 میلیون تومان است.

 

نظرات کاربران