از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
ورود به ایمالز
ایمیل یا شماره تلفن همراه
رمز ورود
انصراف
عضویت لیست قیمت ثبت فروشگاه وبلاگ درباره ایمالز تماس با ما

راهنمای خرید اره برقی و اره بنزینی

1397/10/2 - 3:24 بعد از ظهر

یکی از ابزار هایی که در کارهای تخصصی از آن بسیار استفاده می‌شود اره است که به صورت‌های محتلفی چون برقی، بنزینی و ساده آن موجود می‌باشد. در اصل اسم این اره ها اره های زنجیری است اما به دلیل اینکه با برق و بنزین کار می‌کردند به اره برقی و اره بنزینی معروف شدند.

در اینجا به معرفی‌اره برقی یا اتوماتیکی می‌پردازیم. این نوع اره دارای یک زنجیر که به آن دوران کننده نیز گفته می‌شود است. بر روی این زنجیر ها دندانه های تیزی که برای برش زدن است وجود دارد و کاربرد اصلی این اره ها در خصوص بریدن و هرس کردن درختان می‌باشد.چ

در اين مقاله، قصد داريم با توضيح ويژگي هاي مختلف اره های برقی و بنزینی، راهنماي خريد آن ها را به شما ارائه کنيم. چنانچه قصد خريد اين محصولات را داريد، پيشنهاد مي کنيم ما را تا پايان اين مقاله همراهي کنيد تا ضمن کسب اطلاعات کامل درباره آن ها، بتوانيد خريدي درست و مطمئن انجام دهيد. با ما همراه باشيد...

 

آشنایی با اره های برقی و بنزینی

تاریخچه این اره برمی‌گردد به سال 1830 میلادی پزشکی آلمانی برای اینکه استخوانی را ببرد به صورت ابتدایی و دستی شئی شبیه اره برقی امروزی طراحی کرد. بعد ها در سال 1920 میلادی برای اولین بار به صورت رسمی اره‌های زنجیری را تولید کردند. این اره‌ها با نیروی برق و بنزین کار می‌کردند.

از این اره ها تا کنون هم به صورت مفید و هم مضر استفاده های متعددی شده است. مثلا در حوادثی که رخ می‌دهد برای نجات جان افراد، بازکردن راه‌ها هنگام بسته شدن آن به وسیله افتادن درختان ،جلو گیری از بخش آتش سوزی مخصوصا در جنگل ها و... به کار گرفته می‌شود. اما ضرراتی که انسان به وسیله این ابزار به محیط زیست وارد کرده است قطع بی رویه ی درختان را می توان نام برد.

این اره متشکل از چند قسمت است. قسمتی تیغه های آن را تشکیل می‌دهند که به صورت یک رشته به هم متصل شده اند و دوره یک صفحه فلزی پیچیده شده اند که معمولا تعداد این تیغه ها به عدد 30 می‌رسد . قسمت دیگر موتور این اره است که معمولا یا با بنزین و یا با برق کار میکند و دستگاه را به حرکت در می‌آورد.موتور های بنزینی اصولا دوسیلندر دارند و دو زمانه هستند و با کاربراتور کار میکنند. قسمت دیگر جعبه دنده آن است که انژی که توسط موتور تولید شده را به تیغه‌ها و زنجیر منتقل می‌کند

یکی از ویژگی هایی که این ابزار را در مقایسه با اره دستی برای افراد جالب و محبوب کرده دارا بودن سرعت بالا و قدرت فراوان آن است؛ درحالی که انسان نباید برای آن انرژی زیادی صرف کند. می‌توان گفت سرعت این اره 10 برابر سریع تراز اره دستی می‌باشد.

این وسیله هر چند که مزایایی دارد اما بسیار خطرناک است و یک غفلت و ناآگاهی موجب بروز مشکلات بزرگی می‌شود. افزون بر این باید از این اره ها به خوبی مراقبت و نگهداری شود و به طور منظم تمیز کاری آن نباید فراموش شود زیرا اگر ذرات و قطعات ریز خاک و چوب وارد قسمت های مکانیکی شود موجب بروز مشکلات در دستگاه می‌شود.

اره ها با توجه به طولشان در بریدن اشیاء مختلف از یک دیگر متمایز می‌شوند به عنوان مثال: اره‌های بلند تر برای بریدن چوب ها با قطر بیشتر مناسب‌تراند.

 اره های 15تا50 سانیتمتری برای قطرهای معمولی و کارهای ساده ترمورداستفاده قرار می‌گیرند درحالی که از اره های بیش تر از 50 سانتیمتر در کارهای تخصصی استفاده میشود.

علاوه بر طول باید به وزن و قدرت بدنی افراد نیز در به کار گیری این اره ها دقت شود تا از بروز مشکلات جسمانی پیشگیری شود.

این اره ها نیز در شکل دسته‌هایشان بایک دیگر متفاوت‌اند. مثلا اره هایی وجود دارد که دسته‌هایشان در بالای اره قرار دارد که قابلیت کنترل کردن اره را در مسیر هدف به انسان می‌دهد. یا مثلا اره هایی که دسته‌های آن ها در پشت اره قرار گرفته که قابلیت استفاده بر روی زمین و برش های سطحی و افقی را برای‌افراد فراهم می‌کند.

برای تقسیم بندی اره های زنجیری از نوع موتور آن ها کمک می‌گیرند که در این بخش برای شما به توضیح آن می‌پردازیم.

تقسیم بندی بر اساس نوع موتور

اره بنزینی : این نوع اره از رایج ترین و معمول ترین اره های زنجیری است و در دست افراد حرفه ای قرار دارد. این اره دارای مور دو زمانه بنزینی است که با ترکیب شدن سوخت و روغن به حرکت در می‌آید. از ویژگی های خوب این نوع موتور‌ها از موتور‌های قدرتمند به شمارمی‌روند و سریع تر از بقیه موتور‌ها کار می‎کنند. اما این موتور ها معایبی نیز دارند. مثلا سنگین تر بودن نسبت به اره‌های دیگر، صدا و لرزش شدید و همچنین از دیگر اره‌ها حساس ترند پس باید بیشتر از آنها مراقبت شود؛ مثلا باید از روغن های مختلف استفاده و سوخت موردنیاز تهیه و تعویض فیلترهوا و بنزین به موقع انجام شوند. این اره همانطور که گفته شد این موتورها به دلیل قدرت بالایی که دارند، برای افراد متخصص و حرفه‌ای و یا افرادی که در فضاهای گسترده مانند جنگل کار می‌کنند و منابع انرژی به آسانی در دسترس افراد نیست بسیار مناسب تر است.

اره برقی:یکی دیگر از انواع اره های زنجیری اره برقی است که کوچک تر و ضعیف تر از اره بنزینی می‌باشد. این اره ها دارای یک موتور برقی هستند که با یک سیم به برق متصل میشود و احتیاجی به بنزیل و سوخت ندارند. از ویژگی‌های بارز این مورتورها می‌توان ارزان تر بودن نسبت به دیگر موتورها، آلودگی صوتی و هوای کمتر و نیز سبک تر بودن آن ها را نام برد. این اره ها برای افراد تازه کار بسیار مناسب تراست و افراد می‎توانند از آن در خانه و کار خانه استفاده کنند. اما این نوع اره معاینی چون قدرت کم به دلیل برقی بود، درهمه موقعیت‌ها مورد استفاده نبودن را نام برد.

اره شارژی: این اره ها نوعی از اره برقی ها هستند که با باطی کار می‌کنند و بدون سیم هستند. این اره ها به جای اینکه به جریان برق مستقیم متصل شوند انرژی را در باطری ذخیره می‌کنند و نمی‌توان بی وقفه از آن استفاده کرد چون انرژی ذخیره شده آن پس از مدتی تمام می‌شود وباید دوباره آن را شارژ کرد. از معایبی که این اره ها دارند قدرت بسیار کمش است که فقط برای هرس کردن درختان یا بریدن درختان کوچک می‌توان از آن استفاده کرد. همچنین به دلیل وزن باطری این نوع اره ها سنگین هستند.

برای اینکه قدرت این نوع اره ها را بدانید باید به ولتاژآن نگاه کنید چرا که ولتاژ نشان دهنده ظرفیت ذخیره باطری را نشان می‌دهد. این اره ها یکی از گران ترین اره های زنجیری هستند.

انواع اره ها بر اساس شکل و ساختار

 1. اره زنجیری

برای خرید یک اره زنجیره ای خوب و مناسب حتما تا پایان این مطالب را بخوانید و باما همراه باشید. ما اطلاعتی در مورد این اره ها را برای شما آماده کرده ایم تا انتخابی بهتر و مناسب تر داشته باشید.

اگر یک فرد غیر حرفه ای هستید حتما راهنما و خصوصیات هر یک از اره های زنجیره ای را مطالعه کنید زیرا این اره ها همانطور که در توضیحات بالا گفته شد بسیار خطرناک هستند و کار با آن ها به حرفه خاصی نیاز دارد.

نکاتی که در ابتدا باید به آن ها قبل از خرید هر کدام از اره ها توجه کنید عبارت اند از: نیاز‌ها، شرایط فیزیکی و بودجه افراد است.

اره زنجیری یکی‌ازابزارهای‌ پرقدرتی است که معمولا برای بریدن چوب به کار گرفته می‌شود. در مرحله اول با توجه به توضیحات شناخت نیاز هاست که در اینجا درمورد کاربرد این ابزار بیشتر برایتان سخن می‌گوییم تا هدف و نیازتان را به درستی بشناسید ومشخص کنید.

اره زنجیری چیست و چه کاربردی دارد؟

برایتان در توضیحات بالا گفتیم که این اره‌ها ابزاری بسیار قوی و برای برش درختان به کار می‌رود. این اره‌ها با کمک یک موتر به حرکت در می‌آیند با به حرکت در آمدن موتور و انتقال انرژی آن به سر اره صفحه فلزی یا همان ساطور فلزی به کمک  کلاچ گریز زنجیر یا همان تیغه هارا به صورت دورانی به حرکت در می‌آورد. با تماس اره به چوب تیغه ها به چوب کشیده و در اثر سرعت زیاد آن را به سرعت می‌برند.

موتور اره بنزینی همانند موتور در سیکلت‌ها، برق ها و چهار چرخ های ساحلی است.

به علت اینکه اره بنزینی صدای بالایی دارد و موجب آلودگی صوتی می‌شود در هنگام کار باید از گوشی محافظ استفاده شود تا به پرده گوش آسیبی نرسد.

از اره های زنجیزی می‌توان در باغداری، باغبانی، جنگلبانی، آتش نشانی، نجاری، مجسمه سازی و... استفاده کرد.

انواع زنجیر

زنجیر ها نیز در اره های زنجیری مختلف است و انواع گوناگونی دارند. شکل زنجیرها نیز عامل تعیین کننده کاربرد اره‌ها هستند.

زنجیر full chisel : این نوع زنجیر تیغه های کاملا صاف و عمودی دارند و در بریدن چوب های نرم، الوارو تنه های درخت مناسب اند. اما عیبی که این زنجیر ها دارند این است که دوام پایینی دارند و به خاک حساس است وهمچنین از المان ایمنی برخوردار نیست. پس باید مراقب بود چون ممکن است در حین کار اره به عقب پرتاب یا به جای برش ضربه بزند.

زنجیر Semi chisel:درمورد ویژگی های این نوع زنجیرمی‌توان مناسب بودن برای بریدن چوب های سخت، خاک گرفته، یخ زده و خشک، دارا بود گوشه های نرم تر، ایمنی بالا تر نسبت به زنجیر قبلی و وخطر پرتاب به عقب و ضربه زدن به جای بریدن را نام برد. اما عیبی که این نوع زنجیردارد سرعت پایینش است.

 زنجیر دندانه کوتاه: این زنجیر معمولی نوع است و برای افراد تازه کار و کم تجربه بهترین نوع است و از ایمنی والمان خوبی برخوردار است و از پرتاب اره جلو گیری می‌کند. ما عیبی که این زنجیر ها دارند زودتر زنجیر های دیگر کند می‌شوند و باید تیز شوند.

زنجیر full skip :این اره از دندانه های کمتری تشکیل شده شده است اما هرکدام سهم بیشتری از چوب را می‌برد بنابر این سرعت برش این زنجیره های بیشتر از دیگر زنجیره هاست وبرای برش قطعات چوب بزرگ تر مناسب تر است. اما عیبی که که این زنجیر ها دارند این است که پس از برش سطح صاف و یک دست نیست.

زنجیر semi skip: این نوع اره برعکس دنده قبلی دندانه های بیشتری دارد و سرعت و تمیزی کارش نیز در حد معمولی و تعادل است

علاوه بر نوع زنجیر ها جنس زنجیر ها هم بسیار مهم و نقش تعیین کننده ای در خرید دارند. زنجیر های فولادی را می‌توان در دمای خیلی پایین استفاده کرد.

زنجیر الماسه نوعی از جنس زنجیر است که برای بریدن سیمان، سنگ و فلز استفاده می‎شود نوک دندانه های این نوع اره از الماسه ساخته شده تا به تواند به راحتی سطوح سخت را برش دهد برای روان کاری آن به جای روغن از آب استفاده می‌شود تا خاک و براده های برش را تمیز کند و گرمای بالایی که در اثر بریدن ایجاد شده است را بکاهد. از این اره ها به دلیل حرفه ای بودنشان در صنعت ساختمان و درحوادث برای نجات جان افراد و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

4 مشخصه مهم و قابل توجه در خرید اره زنجیری

هنگامی که میخواهید یک اره زنجیری را بخرید حتما این چهار نکته را در نظر داشته باشید تا انتخاب مناسب تری کنید. اول به طول تیغه یا اره دقت کنید، دوم به نوع موتور آن توجه کنید، سوم قدرت آن را در نظر بگیرید، و چهارم از ویژگی های منیتی آن مطلع شوید و شرایط فیزیکی وجسمانی فرد عامل را در نظربگیرید.

1-طول تیغه یا ساطور اره زنجیری

طول تیغه و اره با میزان برش زدن آن رابطه مستقیم دارد. یعنی هرچه طول تیغه و اره بیشتر باشد مساحت بیشتری را برش می‌دهد . اما اگر شما یک کار بر عادی هستید  نیازی نیست برای برش داد چوب های بزرگ از اره های بزرگ استفاده کنید در واقع می‌توانید از همان از های معمولی استفاده کنید و به جای این که یک تیکه چوب را در یک مرحله ببرید با دومرحله برش بزنید.

مثلا برای اینکه یک تنه درخت 80 سانتی متری برا ببرید میتوانید از یک 40 سانتی متری استفاده کنید اما عمل بریدن را با دو مرحله انجام دهید نه یک ضرب.

برای اینکه در کار با اره زنجیری ایمنی رعایت شود باید طول ساطور از عرض تنه درخت حداقل 5 سانتیمتر بیشتر باشد. مثلا در برش یک تنه 35 سانتی متری بهتر است از اره ای با طول 45 استفاده شود.

به طور کلی کسانی که با این اره در خانه کار می‌کنند و استفاده چندانی از آن نمی‌کنند از ساطور های کمتر از 35 سانتی متری استفاده و دربرش‌های متوسط از ساطورهای 40تا 50 سانتی متر استفاده و اگر افراد با تخصصی هستید برای کاربرد های سنگین از تیغه‌های 55 تا 90 سانتی متری استفاده کنید.

رایج ترین اندازه اره‌های زنجیری 35 تا 50 سانتی متری هستند اما اصولا شرکت هایی که این اره هارا تولید می‌کنند دستور برش و اندازه مناسب را نیز اعلام و در اختیار مشتری قرارمی‌دهند بنابر این شما می‌توانید راهنمای آن را مطالعه کنید واندازه ها را بدانید و یا حتی از فروشنده درمورد این مسئله بپرسید.

طول زیاد اره ها نیز خود معایبی چون کاهش تعادل را به همراه دارد و استفاده از آن در مدت زمان طولانی تمرکز را کاهش و کنترل از دست فرد خارج شود که ممکن است باعث آسیب شود.

خطری که عمدتا در این اره‌ها آشکار می‌شود در رفتن آن است که با افزایش طول اره این خطر بیشتر می‌شود. یکی از دلایلی که اره در می‌رود برخورد تیغه آن با شئ دیگری جز هدف مورد نظر است یا اینکه تیغه یا زنجیر بین چوب گیر کند و باعث تغییر جهت آن به سمت فرد شود. از دیگر عواملی که بر در رفتن اره تاثیر دارد می‌توان جهت و مقدار نیرویی که به اره وارد می‎شود، سرعت اره. زمانی که برای توقف اره مد نظراست نام برد.

2-قدرت و نوع موتور اره زنجیری

اره بنزینی: یکی دیگر از عوامل قدرت و نوع موتور اره است که در انواع آن همانطور که قبلا توضیح داده شد مختلف است. مثلا قدرت اره بنزینی را با حجم موتورآن و با واحد سی سی نشان داده میشود. اره بنزینی با قدرت رابطه مستقیم برقرارمی‌کند؛ یعنی هرچه عدد آن بیشتر باشد قدرت درآن بیشتر است. اما حجم  به معنای وزن بیشتر داشتن است.بهترین حجم برای اره بنزینی 24سی سی تا 46 سی سی می‌باشد که نه زیاد سنگین ونه خیلی سبک باشد.

اره برقی: در این نوع اره برحسب وات حساب می‌کنند و بیانگر قدرت موتور می‌باشد.این اره هم مانند اره بنزینی با قدرت رابطه مستقیم برقرار می‌کند؛ یعنی هرچه عدد بیشتر قدرت نیز بیشتر است.

اره های برقی برای مکان هایی که نبایدصدای زیادی تولید شود مناسب ترین هستند و نیز برای هرس کردن درختان باغچه و باغ کاربرد مناسبی دارند. درحالی که می‌دانید اره های بنزینی پرقدرت و پرسر و صدا هستند و برای حرفه ای ها مناسب است. اره های بنزینی در درختان کوچک باید از حجم 30 تا40 سی سی برخوردار باشند، درچوب های متوسط و نیمه قطورحجم40 تا50 مناسب تر و برای درختان بزرگ تر باید حجم موتور بیشتر از50 سی سی باشد.

 

 

 

3-ایمنی

درخرید اره های زنجیری توجه داشته باشید که این اره ها از خطرات بالایی برخوردار هستند و دصورت استفاده نامناسب برای فرد ممکن است آسیب های جبران ناپذیری را به وجود بیاورد پس قبل از خرید آن ها دقت کنید که اگر افرادی بی‌تجربه هستید باید آموزش کار با آن را فرا گیرید. بهتر است در این میان اگر بی تجربه هستید شجاعه بازی درنیاورید و خودخواهانه عمل نکنید چه بسا این عمل موجب بروز آسیب به خودتان و یا دیگران می‌شود. با توصیه های ساده بازهم می‌توان از مشکلات کاست پس این توصیه هارا جدی بگیرید و با دقت بخوانید و فراموش نکنید.

درابتدا کسب دانش در این زمینه و تمرین های ابتدایی برای قوی شدن در این کار رافراموش نکنید. سپس علاوه بر این که باید اره زنجیری را براساس عملکردش خریداری کنید از ویژگی های ایمنی آن توجه کنید. سوم فقط به قیمت آن توجه نکنید بلکه موارد دیگر نیز توجه داشته باشید. خودرا به تجهیزات ایمنی چون: لباس مناسب این کار، کفش مناسب، عینک محافظ، کلاه ایمنی، گوشی محافظ و دستکش مجهز کنید.

4-قدرت فیزیکی و توان بدنی

یکی دیگر از نکاتی که باید قبل از خرید اره قابل توجه افراد باشد این است که توان خود را برای دست گرفتن و کار کردن و کنترل کردن اره بسنجند.اگر بین توان قدرت فرد و نیروی اره هماهنگی نباشد فرد نمی‌تواند به راحتی اره را کنترل کند بنابر این بروز مشکلات و آسیب ها را به همراه دارد تمام این نکات باید در کنار هم اجرا شوند و اگر یکی از آن ها نباشد ممکن است مشکلی پیش بیاید پس به این جند نکته دقت کنید و بار ها آنها را بخوانید و عمل کنید. اگر میخواهید از این اره ها تهیه کنید فقط صرفا خواننده نباشید بلکه نیزعمل کننده هم باشید. هر درخلاصه از اره های سنگین و بزرگ و نامتوازن با بدن خود استفاده نکنید. 

نکات قابل توجه در هنگام خرید اره زنجیری

کاربرد اصلی اره زنجیری : بازهم تکرارمی‌شود قبل ازهرکاری دقت کنید که اره را برای چه کاری میخواهید اگر فقط برای رسیدگی به درختان حیاط میخواهید و همیشه ازآن استفاده نمی‌کنید اره برقی مناسب است. و اگر برای تنه های متوسط یا کار با چوب میخواهید اره بنزینی حداقل45 سی سی کافی است.

میزان تجربه در کار:و بازهم تکرار این نکته چون بسیار با اهمیت است اول مشخص کنید که تجربه ای دارید در استفاده از اره برقی یا بی تجربه هستید. که اگر جزء افراد گزینه دوم باشید به شما توصیه میکنیم که سایز کوچکی از اره که با نیازتان‌همسو است را خریداری کنید. برای‌افراد مبتدی سایزکمتر45 توصیه میشود. کار با اره های زنجیری بزرگ شما را در دشواری قرار می‌دهد پس بهتر است به این توصیه ها عمل کنید. اما درمورد افرادی که استادکار و حرفه‌ای هستند تیغه بالای50 سانتی متر مناسب است.

نوع درخت و چوب (سخت یا نرم) :

علاوه براین نکاتی که گفته شد نوع چوب درختان نیز تأثیر بر انتخاب شما نیز دارد.

 مثلا اگر میخواهید درختانی مثل افرا، توس، راش و بلوط که چوب آنها سخت است را ببرید بهتر است که از اره بنزینی قدرتمند استفاده کنید.

مدت استفاده از اره :این نکته را در بالاتر برایتان توضیح داده شد. اگر خیلی از اره نمی‌خواهید استفاده کنید همان اره برقی برایتان مناسب است. اما اگر استاد کار هستید و این اره ها مطابق شغلتان است و استفاده دائم از آن دارید اره بنزینی مناسب است.

مکان برش:اگر اره رابرای باغ بزرگی می‌خواهید یا برای کار درجنگل از آن استفاده میکنید از اره های بنزینی خریداری کنید زیرا اره های برقی به علت اتصال مستقیم با برق قابل حمل در مکان هایی که برق ندارد نیست.

ضخامت چوبی که برش میزنید :مشخصات محصول و سایز تیغه قطر برشی که اره می‌تواند بزند را برای شما تعیین می‌کند. ‌لذا برای اینکه بدانید هر اره ای تا چقدر ضخامت را برش میزند به مشخصاتش رجوع کنید.

2-برقی گرد بر

یکی دیگر از انواع اره ها اره برقی گرد بر یا به اصطلاح اره نفوذی است که معمولا در کارگاه های نجاری از آن استفاده می‌کنند. این اره درمقایسه با دیگر ابزارآلاتی که در کارگاه های نجاری هستند از ابعاد کوچک تری برخوردار است اما بر خلافه ابعادش از کارایی بسیار بالایی دارد مثلا در برش انواع چوب، ام دی اف و ورق های فولادی به طور زاویه دار و یا مستقیم که حداکثر عمق 6 سانتی متری داشته باشد مناسب است. اره گردبرنیزدارای موتورهای حرکتی مخلتفی چون برقی، بادی و شارژی است که بیشتر از همه نوع برقی آن رایج تر است. اره‌گردبر مانند همه دستگاه های دیگر از قسمت های مختلف تشکیل شده اند که ما در اینجا برای شما آن هارا شرح میدهیم.

موتور دستگاه:یکی از اجزای این اره موتور آن است که نشان دهنده قدرت و توان  دستگاه را نشان می‌دهد. اره گردبریونیورسال می‌باشدکه می‌تواند با برق و یا باتری به حرکت در می‌آید. رابطه قدرت موتور با سرعت در این اره مستقیم است؛ یعنی هرچه قدرت موتور دستگاه بیشتر باشد سریع تر برش می‌زند. رایج ترین قدرت ها نزد افراد قدرت1200تا2200وات می‌باشد.

دسته هدایت:قسمت دیگر این اره دسته هدایت، برای این است که افراد به راحتی اره را هدایت کنند.این دستگاه دسته گوچک دیگری درجلونیز دارد که به عنوان کمک کننده در هنگام برش زدن است.

گونیا: برای اندازه گیری دقیق و برش زدن یک دست و یکنواخت به کار گرفته می‌شود.

صفحه برش: برای اینکه زاویه برش دقیق باشد باید از این صفحه استفاده کرد.این کار به وسیله اهرم هایی که بین صفحه وبدنه وجود دارد استفاده می‌‌شود. این صفحه دارای سوراخ هایی است که اره گرد بر روی سطوح مختلف به آسانی نصب شود. میزان عمق برش به قطر صفحه برشی که قرار است روی صفحه دستگاه نصب شود بستگی دارد وباید تنظیم شود. مثلا باید درمورد برش هایی که عمق و ضخامت 6 سانتی متری دارند به چند نکته توجه کرد؛ اول اینکه باید با احتیاط این کار را انجام داد و اگر واجب شد در چند مرحله انجام شود نه یک ضرب، دوم از اره های کم قدرت استفاده نشود زیرا ممکن از تغیه در شئ گیر کند.

محافظ تیغه:این قسمت از یک پوشش دو قسمتی که قسمتی که در بالا قرار دارد ثابت وقسمتی که در پایین است برای اینکه هنگام کار از روی تیغه کنار رود متحرک است. این پوشش باعث می‌شود تا افراد از خطرات احتمالی تیغه در امان باشند.

ویژگی که این اره دارد وکار را برای افراد آسان تر می‌کند این است که این اره قابلیت نصب شدن روی ریل صفحه را دارد و با تنظیم کردن محلی که قرار است برش بزنیم دیگر نیازی به استفاده از گونیا نیست.

3-اره برقی پروفیل بر

اره برقی پروفیل بر یکی دیگر از انواع اره هاست که برای برید انواع پروفیل ها و فلزها وحتی پلاستیک های فشرده به کار می‌رود. این اره این کار را به کمک یک صفحه برش انجام می‌دهد. این اره شامل یک صفحه برشکه قطعه ها روی آن قرار میگیرند واین صفحه دارای گونیا و چند گیره برای نگه داشتن قطعه است و نیز یک بازویی است که او را بر صفحه برش نگه می‌دارد. کاربرد این اره بیشتر در ساختمان سازی ها به کار گرفته می‌شود.

قبل از شروع کاربا این دستگاه نکات ایمنی چون سالم بودن قطعاتی مانند پایه، حفاظ دستگاه، کابل، سوئیچ رعایت شود وهمچنین از اتصال آن با برق مطمعن شوید.

برای شروع کار ابتدا پروفیل را روی یک سطح صاف بگذارید تا از ایجاد لک بر روی سطح جلوگیری شود. اگر سطح شما صاف نبود یک سطح چوبی، آهنی یا سیمانی در زیر دستگاه قرار دهید. سطح باید به طوری باشد که از تکان های اضافی وزیادی جلو گیری شود. برش با این اره را درمحلی انجام دهید که وسایل دیگری نباشد واگر این کار را جایی انجام می‌دهید که در یا پنجره ای اطراف آن وجود دارد روی آن ها را بپوشانید تا جرقه و براده‌ها باعث آسیب رساندن به‌آنها نشوند.

 درهنگام کار با این اره همیشه از لباس های ایمنی وکار مانند دستکش ،عینک و لباس های پوشیده حتما استفاده شود چرا که از آسیب رسیدن مخصوصا به چشم در اثر جرقه ها جلوگیری شود.

قطعه ای که میخواهید برش بزنید را اندازه گیری کنید و صفحه مناسب با آن را انتخاب کنید. مثلا اگر قطعاتی به 127 میلیمتر دارید صفحه برش 355 برای آن مناسب است. ضمنا محل دقیق برش را بر روی قطعه علامت گذاری کنید وسپس با گونیایی که روی پروفیل است قطعه را درست درجای خودش قرار دهید و آن را با گیره ها محکم کنید. در جای گیری گیره ها باید دقت کنید که هم راستا و بالاتر از محل برش نباشد تا قطعه خم نشود. اگر قرار است قطعه مسطحی را برش بزنید بهتر است که از گیره های عمودی استفاده شود نیز اگر قطعخ شما به صورت نبشی باشد آن را بهتر است روی دولبه بگذارید.

سپس به کمک دسته، بازویی اره را به سمت پایین بیاورید و برش را بزنید. زمانی می‌فهمید نحوه برش زدنتان درست است یا اشتباه باید به میزان جرقه ها و صدای  دستگاه دقت کنیم. اگر جرقه ها کم باشند و صدای دستگاه مناسب و ملایم باشد برش صحیح است؛ اما اگر میزان جرقه‌ها زیاد باشد یعنی دیسک براش را دارید از بین می‌برید؛ پس برش را متوقف کنید. درهنگام برش نیازی نیست که فشار زیادی به دستگاه بیاورید چون دستگاه به صورت خودکار این کار را انجام می‌دهد و اگر ضخامت برش زیاد باشد چند بار باید روی قطعه پایین بیاورید و برش را انجام دهید.  

اگر از این اره به طور مداوم استفاده می‌کنید حتما باید پس از چند دقیقه کار به دستگاه استراحت بدهید تا موتور آن خراب نشود.

بعد از آنکه برشتان تمام شد دستگاه را خاموش کنید و با ضربه زدن آرام به محافظ تیغه براده ها را از آن خارج کنید. صفحه برش را نیز بعد از استفاده تمیز و هر چند وقت یک بار آنها را تعویض کنید.

سرعت چرخش تیغه با قدرت موتور دستگاه نیز از رابطه مستقیم برخوردار است.

4-اره برقی مویی

یکی دیگر از انواع اره ها ،اره برقی مویی است این نوع اره همان کار اره دستی آن را انجام می‌دهد با این تفاوت که میتواند ضخامت بیشتری را نیز برش دهد. به این اره نیز اره منبت کاری گفته می‌شود.

این اره برای معرق کاری  وسیله مناسبی نیست زیرا ظرافت برش کاری این اره کمتر از نوع دستی آن است. لذا از معرق کاری با این دستگاه پرهیزکنید. از معایب دیگر این اره می‌توان گفت که نمی‌توان هم زمان هم سرعت را تغییر داد، هم درجا بزند و هم تغییر جهت داشته باشد. اما ویژگی ها منحصر به فرد آن را می‌توان قدرت بالا و برش های صاف در قطعات مشبک‌ نام برد.

 درمورد تیغه های این نوع باید گفت دو نوع هستند تیغه های معمولی و پارچه سنباده ای که این نوع از آن در این را وجود ندارد. تیغه های فلزی برای ماکت سازی و نازک کاری مناسب اند نه معرق کاری.

5-اره برقی فارسی بر

این اره به علت اینکه زوایای خاصی را ایجا می‌کند به اره مویی فارسی بر نام گذاری شده اند. این اره برای برش فلزات وچوب کاربرد دارند. این ابزار به دوشکل برقی و دستی در بازار موجود است. این اره به شکل رو میزی آن وجود دارد که متشکل از ظریف بر پشت دار یا بدون پشت، روی بازوی آن که میله های متحرکی قرار دارند. ویژگی که این اره دارد این است که می‌توان برش های با زاویه های 45 درجه ایجاد کرد. بازو میله ای را می‌توان نسبت به صفحه زیر دستگاه در جهت افقی تغییر زاویه داد که این کار به وسله اهرمی که در زیر صفحه قرار دارد اجام می‌شود.به وسیله اهرم تنظیم می‌توان تیغه اره را روی صفحه مورد نظر تنظیم کرد وسپس چوب را در زاویه های گوناگون برش داد.

بررسی اره فارسی بر

  این دستگاه دارای قسمتی به نام موتور است که به دو شکل دینا و آرمیچر درآن وجود دارد. این اره برای کار هایی نظیر برش زدن چوب وفلز طراحی شده که به نوع کاربرد آن بستگی دارد. اره فارسی بر آهن قدرت بیشتری نسبت به اره فارسی بر چوب دارد و در بیشتر آن ها از موتور آرمیچر استفاده می‌شود. این آرمیچر ها باعث می‌شود تا درموقعی که در زیر فشار قرار دارد قدرتش بیشتر می‌شود. ما فارسی برهای دینامی از عمر بیشتری برخوردار است و کیفیتی بالا تر دارد. از این دستگاه نباید به مدت طولانی و بدون وقفه استفاده کرد. درمورد برش چوب وفلز باید این نکته را توجه داشته باشیم که نباید با فشار برش دهیم بلکه باید باآرامش وتدریجی این کار را انجام دهیم تا به موتور و بلبیرینگ آسیبی نرسد. و نیز با دستگاه باد داخل اره را گرد گیری کنید تا گرد و غبار حاصل از برش که وارد دستگاه شده اند به دستگاه آسیبی نرساند وبا کاهش طول عمر دستگاه روبه‌رو نشویم. اره های فلزی به دوشکل می توانند برش بزنند که زاویه آنها 45 درجه می‌باشد. این ابزار قابلیت آن را دارد که برش دایره ای یا گردش به چپ را ایجاد کند. در برش دایره هم از چپ وهم از راست می‌توان برش داد. اما در حالت گردش به چپ تیغه به سمت چپ مایل می‌شود.

برای اینکه دراین اره تیغه آسیبی وارد نکند در قسمت جلویی آن محافظی از جنس تلغ شفاف قرار داده شده است.

نحوه کار با دستگاه اره فارسی بر

 1. درهنگام کار با دستگاه فارسی بر از لباس کار مناسب، دستکش، عینک و دیگر وسایل ایمنی حتما استفاده شود. برای استفاده از این اره باید مراحل زیر صورت گیرد.
 2. اول باید زاویه مورد نظر انتخاب و تنظیم شود. می‌توان در برش های زاویه قائمه از گونیای دستگاه استفاده کرد.
 3. بعد از تنظیم زاویه قطعه را روی میز کار قرار می‌دهیم و گیره هارا نصب می‌کنیم.
 4. سپس با بهتر است با دست چپ قطعه را نگه داریم وبا دست راست اره را بگیریم و روشن کنیم و کار را شروع کنیم.

روش های مراقبت از دستگاه فارسی بر

  پس از اینکه برش کاری تمام شد بهتر است برای این اره دوام بیشتری داشته باشد آن را به طور کامل به کمک دستگاه هوا تمیز کنیم.درموقع انجام این کار دقت کنید تا گرد وغباری دیگر داخل دستگاه نشود؛ زیرا این امر موجب میشود که محفظه التکروموتوربیش از حد گرم و ماده چسبنده ای در اثر این گرما بر روی سیم پیچی التکرو موتور میشود وسیم ها بهم میچسبند و موتور از کار می‌افتد. بعد از اینکه کار با دستگاه تمام شد تیغه آن را تمیز کنید و کنار بگذارید و ازسالم بود دندانه های الماسه اطمینان حاصل نمایید. اگر متوجه شدید که تیغه کند شده است بلافاصله آن را تیر کنید زیرا اگر تیغه کند باشد در هنگام بریدن موجب داغ شدن تیغه وپرتاب کردن قطعه می‌شود که ممکن است به شما آسیب برساند.

نکات ایمنی و حفاظتی هنگام استفاده از ماشین فارسی بر ماشین

هنگامی که از دستگاه اره فارسی بر استفاده می‌کنید حتما نکات زیر را رعایت کنید؛ زیرا این نکات به شما کمک می‌کند تا از آسیب های احتمالی که ممکن است برایتان در هنگام کار پیش بیاید جلوگیری میکند و تا حد امکان به کمترین مقدار میرساند.

 • این دستگاه به دلیل سبک بودنش قابلیت جابه جایی آسان را به افراد می‌دهد لذا بنابر شرایط در هنگام جابه جایی دستگاه حتما آن‌را ابتدا از برق خارج کنید؛ زیرا ممکن است درهنگام جابه‌جشدن ست با کید روشن برخورند و روشن شود وآسیب جدی را به شما برساند بنابر این این نکته را هرگز فراموش نکنید.
 • قبل از شروع برش و روشن کردن دستگاه از اینکه دستگاه در جای خودش مقرر شده است مطمعن شوید.
 • در هنگام کار از ماسک تنفسی و عینک حفاظتی حتما استفاده شود؛ زیر در موقع انجام برش بر اثر برخورد تیغه با چوب ذرات گرد وغبار در هوا پخش می‌شود. ضمنا افرادی که مشکل تنفسی دارند از این کار لطفا پرهیز کننند و در مکانی که این کار انجام می‌شود قرار نگیرند.
 • به وسیله یک تکه چوب صاف دقت و اندازه گیری که با گونیا انجام داده اید را بررسی و بعد از
 • اطمینان از اینکه اندازه ها به صورت درست ترسیم شده اند کار برش را شروع کنید. اگر اندازه ها درست نبودند یک بار دیگر اندازه گیری فرمایید.
 • قطعات کوچکی را که نمی توان با گیره ماشین آن هارا به صفحه محکم کرد را با این دستگاه برش نزنید زیرا امکان در رفتن از زیر دستگاه را دارند و این موجب بروز آسیب های جدی به خود و دستگاه می‌شود.

قسمت های مختلف دستگاه فارسی بر

 • این دستگاه به دلیل آنکه سبک اند به راحتی جابه‌جا و حمل می‌شوند و در تمامی کارگاه ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دستگاه از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که برای شما در اینجا آنها را شرح می‌ دهیم.
 • یک قسمت برای خروج خاک های اره است که می‌توان آن را به کیسه ای که خاک های اره درآن جمع می‌شود متصل کرد. کار این کیسه شبیه جاروبرقی است؛ خاک های اره را که در هوا معلق هستند را به خود جذب می‌کند که اینکار برای اینکه خاک ها و گرد وغبار وارد دستگاه نشود مفید است.این کیسه را درصورتی که دستگاه درجای ثابتی قرار بگیرد می‎تواند به مکنده مرکزی پوشال متصل شود.
 • این دستگاه یک گونیای مدرج دارد که از آن برای زاویه دار کردن قطعه ها استفاده میشود.
 • این دستگا شامل تیغه ایست که برای برش های مورب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • همچنین شامل قسمتی دیگر یعنی گونیای دستگاه که به خطکش مدرج شده متصل است. کار این گونیا این است که فاصله لبه کار تا تیغه اره را در زاویه دقیق تنظیم کند.
 • حفاظ تیغه قسمتی دیگر از این دستگاه است که پس از اتمام کار روی تیغه را پوشانده تا از برخورد دست با آن وآسیب جلو گیری کند.
 • گوه پشت اره یکی از قسمت های مهم این دستگاه است که از جمع شدن قطعه کار و گیرکردن اره در حین انجام کار جلو گیری می‌کند.
 • بخش دیگر که در قسمت داخلی اره قرار دارد الکتروموتور اره است که دستگاه به وسیله آن شروع به حرکت می‌کند.
 • و در آخر بخشی که برای تنظیم ارتفاع تیغه اره فارسی بر اهرم آن است که نقش تنظیم عمق برش را نیز بر عهده دارد.

 

شرکت سازنده

شرکت هاي مختلفي در زمينه توليد و عرضه اره های زنجیری فعال هستند. دیوالت، ماکیتا، اینهل، محک، آ ا گ، فلکس، بوش، بلک اند دکر، رونیکس، اکتیو تولز، هیتاچی، دی سی ای، کیانگ، کرس، متابو، ان ای سی، دوو، میلواکی، آروا، ورک سایت، پاورپلاس، هیوندای، اس تی ای، اسکیل، سفیر، مکتک بای ماکیتا، ای اس، پوکا، ساتا، توسن، دیزل، اکتیو، کرون، ماکوته، هیرو، اینکو، ای اند ال، ام پی تی، ای جی پی، صد صنعت، دنلکس و ... از مشهورترين برند هاي اين زمينه هستند. هرکدام از اين شرکت ها توانسته است با ارائه محصولاتي، نظر بخشي از مشتريان را به خود جلب کند.

قيمت

عوامل مختلفي نظير نوع اره، نوع انرژی مصرفی، توان، سایز، شرکت سازنده و ... در تعيين قيمت اره های برقی و بنزینی موثرند. شرکت هاي سازنده اين محصولات، آن ها را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند و به طور کلي قيمت اين محصولات بين 300 هزار تومان تا 30 میلیون تومان است.

يکي از مهم ترين نکاتي که در خريد هر محصول لازم است به آن توجه داشته باشيد، تعيين ميزان بودجه است که به شما کمک مي کند تا از ميان محصولات متنوع موجود در بازار، سريع تر محصول مناسب خود را انتخاب کنيد.

از ديگر نکات مهم در خريد اره های برقی، اين است که محصول خود را از برند ها و همچنين فروشگاه هاي معتبر خريداري کنيد.