;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

راهنمای خرید مکمل سوخت

1397/9/29 - 2:44 بعد از ظهر

افراد زیادی در پمپ بنزین‌ها با مکمل بنزین خودرو روبه رو شده اند و اکثر مکمل‌ها قیمت‌هایی بسیار عجیب غریب دارند که در برخی موارد چون مردم از قیمت واقعی و اصلی این‌ها اطلاعی ندارند افرادی که در جایگاه‌های سوخت قرار دارند از این موضوع سواستفاده می‌کنند و قیمت‌هایی بالاتر می‌دهند.

رانندگان در دو مورد سردرگم می‌شوند. مثلا نمی دانند آیا بنزین‌ها به مکمل نیازی دارند و اگر نیاز دارند کدام مارک و کدام قیمت برای خریداری مناسب می‌باشند؟

این مکمل‌ها در شهر‌ها و پمپ بنزین‌های مختلف دارای قیمتی متفاوت می‌باشند و دلیل این موضوع نیز نوسانات موجود در بازار ارز می‌ باشد.

در اين مقاله، قصد داريم با توضيح ويژگي هاي مختلف مکمل سوخت، راهنماي خريد آن ها را به شما ارائه کنيم. چنانچه قصد خريد اين محصولات را داريد، پيشنهاد مي کنيم ما را تا پايان اين مقاله همراهي کنيد تا ضمن کسب اطلاعات کامل درباره آن ها، بتوانيد خريدي درست و مطمئن انجام دهيد. با ما همراه باشيد...

 

 آیا این مکمل‌ها واقعا تاثیر دارند؟

این سوال شاید سوال بسیاری از کسانی باشد که قصد تهیه این محصولات را دارند. در پاسخ به این سوال باید گفت که مکمل‌های سوخت یا افزاینده‌های اکتان بنزین(بوستر) استاندارد موجود در بازار قطعا می‌توانند اکتان بنزین را به منظور بهسوزی افزایش دهند.

در محصولات متفاوت مقدار اندازه ای که این محصولات می‌توانند عدد اکتان را بالا ببرند متفاوت می‌باشد و تغییر می‌کند. محصولاتی که در بازار عرضه می‌شود با چیزی که بر روی این محصولات نوشته شده است متفاوت می‌باشد. با این حال تقویت کننده‌های اکتانی که کیفیت بالایی دارند عدد اکتان را به صورت شگفت انگیزی ارائه کنند.

میزانی که قدرت موتور توسط افزایش عدد اکتان، افزایش می‌یابد به عوامل متعددی وابسته است.اگر شما از یک ماشین انژکتوری استفاده می‌کنید که سیستم سوخت رسانی آن به وسیله ECU کنترل می‌شود و دارای یک موتور با قدرت یا توربو شارژ می‌باشد، افزودن مکمل به بنزین در عملکرد و مصرف سوخت تاثیر خواهد داشت. ولی اگر یک خودرو قدیمی کاربراتوری با موتور کم حجم دارید تغییر بسیاری را مشاهده نمی کنید.

نحوه عملکرد افزودنی‌های سوخت

چگونه میزان کمی از مکمل می‌تواند اکتان را50 تا 60 لیتر بنزین را بسیار افزایش دهد؟ این پرسشی است که درباره مکمل‌های بنزین بوجود می‌آید.

مکمل‌ها ی بنزین افزایش فشردگی سوخت و احتراق دیرتر و قوی‌تر را به دنبال دارد. باعث می‌شود سر و صدای موتور هنگام عملکرد کمتر شود. از ضربه زدن سوپاپ جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود موتور بازدهی بیشتری داشته باشد و عمر بیشتری کند.

مواد رایج در ساخت مکمل‌های بنزین یا اکتان بوستر

MMT :  این نوع را در تمام دنیا در پالایشگاه‌ها به کار می‌برند. با محیط زیست همخوانی بیشتری از سرب دارد. در تعداد زیادی از مکمل‌های اکتانی که دارای کیفیت بالا هستند این ترکیب فعال وجود دارد.

Ferrocene: این ماده از MMT ارزان‌تر بوده و از ترکیب‌های آهن می‌باشد و به عنوان جایگزینی برای TEL از طریق پالایشگاه‌های سوخت استفاده می‌شود. در کشور‌های جهان سوم از این‌ها بیشتر از دیگر کشورها استفاده می‌شود. در بیشتر کشورهایی که جهان اول هستند اجازه استفاده این‌ها توسط پالایشگاه‌های سوخت را نمی دهند. ترکیبات آهن در طی احتراق اکسید می‌شود و باعث سایش قطعات خواهد شد و دما را به طرزی عجیب بالا می‌برد و منجر می‌شود عمر موتور کاسته شود و همینطور در سیستم جرقه زنی و شمع‌ها نیز تاثیر می‌گذارند.

الکلهای آروماتیک: در افزایش اکتان سوخت‌ها الکل‌هایی همانند تولوئن، زایلن، بنزن تاثیرگذار هستند ولی میزان مکملی که توسط الکل‌ها اضافه می‌شود از افزودنی‌های دیگر بسیار بیشتر می‌باشد. باید حدود ده درصد کل سوخت باشد.

این مواد سرطان زا هستند و به آسانی جذب پوست می‌شوند.زمانی که از مکمل‌های بنزین استفده می‌کنید حتما از ماسک صورت و دستکش‌های محافظ استفاده نمایید.

اتانول: جهت افزایش اکتان برخی از ماشین‌های مسابقه از اتانول استفاده می‌کنند. برای استفاده از این مکمل باید از برخی موارد آگاهی و اطلاع داشته باشید. جهت استفاده از ترکیب بیشتر از 10 درصد اتانول باید موتور ماشین را تنظیم کنید. جهت استفاده از ترکیب بیشتر از 50 درصد اتانول به انژکتور‌های بیشتری نیاز است.

اتانول توانایی جذب آب و رطوبت از هوا را دارد و منجر به خوردگی، لجن و گرفتگی سیستم سوخت می‌شود. اگر می‌خواهید برای چند روز از ماشین استفاده نکنید و ماشین ساکن باشد بهتر است مخزن سوخت ماشین را تخلیه نمایید.

انواع مواد افزودنی سوخت

پارامتر‌های متفاوت و ترکیبات محصولات باعث سردرگمی در انتخاب مکمل‌های بنزین شده است. کمل‌های سوخت دارای انواع متنوعی است و باید دید کدام برای شما مناسب است. باید گفت اینگونه نیست که با یک بار استفاده از این مکمل‌ها نیازهایتان را تأمین کند. هر کدام از مکمل‌های سوختی برای هدفی خاص کاربرد دارند. در ادامه چند مورد از انواع مکمل‌های سوختی را که رایج هستند معرفی خواهیم کرد.

تثبیت کننده‌های سوخت(Fuel stabilizers)::

 این مکمل‌های سخوتی جهت حفظ و احیای سیستم سوخت تولید شده اند. موجب می‌شوند تا سیستم سوخت رسانی کارایی خود را حفظ کند و رطوبت و خوردگی را خارج کند.فضار بنزین در پشت انژکتور توسط این مکمل‌ها بهبود خواهد یافت.

تقویت کننده‌های اکتان(Octane boosters): :

جهت افزایش درجه اکتان سوخت از این مکمل‌های سوختی استفاده می‌نمایند. این مکمل‌های سوختی یک روان کننده جهت جلوگیری از سایش قطعات موتور هستند وخطر و آلودگی برای محیط زیست ندارند. جهت بهتر سوختن سوخت و بالا رفتن راندمان آن از این مکمل‌ها استفاده می‌نمایند.

پاک کننده‌های انژکتور شوی(Fuel injector cleaners) ::

جهت محافظت از انژکتور‌های سوخت از این مکمل‌ها استفاده می‌کنند که از خواص لایه ای اتانول تولید می‌شوند. زمانی که سوزن‌های انژکتور دچار گرفتگی شوند سوخت رسانی ضعیف می‌شود و احتراق به صورت ناقص انجام می‌شود و زمانی که آب و هوا سرد است و شتاب‌های لحظه ای این مشکل کملا دیده می‌شوند با مصرف مکمل‌های انژکتور شوی در هر 5 هزار کیلومتر سوزن‌های انژکتور تمیز شده و پاشش مناسب خواهد داشت .

ضد یخ گازوئیل (Anti-gel diesel additive)::

مکمل‌های سوختی گازوییل دارای میزان کمی پارافین هستند و با کاستن دما به شکل جامد و یا ژله ای در سیستم سوخت رسانی یا فیلتر سوخت قرار می‌گیرند و از گردش سوت جلوگیری می‌کنند و برای اینکه این مشکل رفع شود می‌توان از ضد یخ  گازوییلبرای خودروهایی که دیزلی هستند استفاده نمود.

شرکت سازنده

شرکت هاي مختلفي در زمينه توليد و عرضه مکمل سوخت ، فعال هستند. وورث، کاسپین، گتسان، لیکومولی، بولزوان، پرستون، ان اف، پلنتی، گانک، پروفی کار، دیرگون، توتالمارپا، اس تی پی، تاپ ۱، ادلر، پروکر، مارشال، اف سی پی، سوناکس، بی ام دبلیو، آدینول، ای ام، اتوسول، رکسول، پی اند سی، سافت ۹۹، گرین، مرسدس بنز، میتسوبیشی، لکسوس، پورشه، بیزول، بوستر، موریس، زادو، ای اف تی، ولترونیک، موتول، گام اوت، و ... از مشهورترين برند هاي اين زمينه هستند.

هرکدام از اين شرکت ها توانسته است با ارائه محصولاتي، نظر بخشي از مشتريان را به خود جلب کند.

محصولات اين برند ها، از کيفيت مطلوبي برخوردارند و هم اکنون در بازار به به وفور يافت مي شوند.

قيمت

عوامل مختلفي نظير نوع مکمل، شرکت سازنده، محتوای مکمل، حجم بسته بندی و... در تعيين قيمت مکمل سوخت موثرند. شرکت هاي سازنده اين محصولات، آن ها را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند و به طور کلي قيمت اين محصولات بين 20 هزار تومان تا 1 میلیون و 500 هزار تومان است.

يکي از مهم ترين نکاتي که در خريد هر محصول لازم است به آن توجه داشته باشيد، تعيين ميزان بودجه است که به شما کمک مي کند تا از ميان محصولات متنوع موجود در بازار، سريع تر محصول مناسب خود را انتخاب کنيد.

از ديگر نکات مهم در خريد مکمل اين است که محصول خود را از برند ها و همچنين فروشگاه هاي معتبر خريداري کنيد.