راهنمای خرید دهانشویه

راهنمای خرید دهانشویه

بهداشت دهان و دندان در زندگی افراد نقش مهمی بر عهده دارد به گونه ای که بر نگرش افراد جامعه هم موثر است. مثلا در یک دیدار رمانتیک یا یک مصاحبه شغلی، تاثیر وضعیت دهان و دندان بر نتیجه جلسات بدیهی خواهد بود. لبخند هر فرد اولین عامل جلب نظر دیگران است و بوی دهان در مرحله بعدی است. بوی دهان و بازدم در ذهن انسان­ ها باقی می ماند. خوشبویی دهان در ملاقات ها در طرز تفکر دیگران نسبت به هم تا مدت­ها موثر خواهد شد.

در اين مقاله مي خواهيم با ارائه توضيحات کاملي درباره دهانشويه، ضمن افزايش اطلاعات شما درباره اين محصول، راهنماي خريد آن را به شما ارائه کنيم. اگر قصد خريد و استفاده هانشويه را داريد توصيه مي کنيم ما را تا انتهاي اين مقاله همراهي کنيد تا به اطلاعات جامعي درباره اين محصول دست پيدا کنيد.

 

دهانشویه و شستشوی دهان

قبل از مسواک و کشیدن نخ دندان شستشوی دهان باید انجام گردد. برای جلوگیری از تجمع باکتری­ها و جرم روی دندان، مسواک زدن و نخ دندان  الزامی است. برای حفظ سلامت دندان­ها در مقابل مواد شیمیایی خمیردندان ها، دهانشویه توسط دندانپزشک­ها توصیه می­شود. برای بوی مطبوع دهان و جلوگیری از جرم­ها و پلاک­ها دهانشویه مفید می­باشند  و این هم از دیگر فواید دهانشویه برای حفظ سلامت دهان و دندان است. 

راهنمای خرید دهانشویه

انواع دهانشویه ها

دهانشویه­ ها در انواع مختلفی تولید می شوند اما به طور کلی می توان آن ها را در دو نوع درمانی و غیردرمانی تقسیم بندی کرد. در ادامه به معرفی و توضیح این دهانشویه ها می پردازیم.

1-دهانشویه های درمانی

 با تجویز پزشک دهانشویه درمانی برای معالجه عارضه­های دهانی چون بیماری­های لثه­ای، بدبویی دهان و... مصرف می­شود ولی مصرف خودسرانه به دلیل عوارض جانبی توصیه نمی­شود.

 بهترین دهانشویه­ های درمانی در حد دهانشویه­ های معمولی هستند. در این دهانشویه­ ها از ترکیبات فعال­کننده اضافی برای درمان یا پیشگیری عارضه­های دهان و دندان استفاده می­شود.

دهانشویه­ های درمانی در گروه­های  زیر دسته بندی می­شود:

دندان های ضد پلاک و التهاب : با کنترل پلاک­های باکتریایی از بیماری التهاب نسج لثه جلوگیری می­کند.

دهانشویه ضد پوسیدگی : ترکیب فلوراید با این دهانشویه مانع پوسیدگی دندان­ها می­شود. در صورت برنامه ارتودنسی، اینوبزیلاین یا بریس، یا پوسیدگی دندان­ها، پیشنهاد پزشک علاوه بر رعایت موارد بهداشتی دندان مثل نخ دندان و مسواک، مصرف این نوع دهانشویه خواهد بود.

دهانشویه ضد جرم : دارای زینک سیترات است و مانع تشکیل جرم و مواد سخت و غذا به سطح دندان می شود.

دهانشویه ­های ضدباکتری و ضدمیکروب و ضدعفونی کننده یا دهانشویه­ های حاوی مواد شیمیایی با کاهش باکتریهای بیماری­زا از ادامه فعالیت آن­ها در محیط دهان جلوگیری می­کنند.

راهنمای خرید دهانشویه

2-دهانشویه ­های غیر درمانی

 مصرف بهداشتی از عمده مصارف این دهانشویه هاست و به وفور در بازار و داروخانه­ها یافت می شود. تعدادی دارای الکل هستند و برخی فاقد آن میباشند. بهترین دهانشویه­ها بعضاً دارای مواد سفیدکننده میباشند تا موجب سفیدی دندان شوند. ظاهری جذاب و لبخندی زیبا با دندان­های سفید میسر خواهد شد. اما در مورد سلامتی دهان تاثیر چندانی مشاهده نمی­شود. دهانشویه­های آرایشی دلیلِ ایجاد بوی بد را از بین نبرده ولی بدلیل مواد خوشبوکننده تا سه ساعت دهان خوشبو خواهد بود.

در صورت بوی بد دهان نظر دندانپزشک خود را جویا شوید زیرا دلایل دائمی بودن بوی بد دهان ازعفونت دهان یا از بیماری­هایی مانند دیابت یا عفونت مجرای تنفسی نشات می­گیرد. از جمله معایب این دهانشویه­ها خشکی دهان است که در صورت مصرف طولانی مدت زمینه ابتلا به سرطانهای داخل دهانی فراهم می شود.

گرچه مزایای دهانشویه های الکل دار را نمی توان نادیده گرفت ولی  نمونه­های بدون الکل معایب نمونه­های حاوی الکل را ندارند و سالم­تر به نظر می رسند.

دهانشويه هاي کودکان

دهان کودکان بسيار حساس است. مواد بهداشتي مورد استفاده بزرگسالان، ممکن است حاوي موادي باشد که براي کودکان مضر است. از اين رو لازم است تا مواد بهداشتي خاصي را استفاده کنند. دهان شويه کودکان نيز، يکي از محصولاتي است که مخصوص آن ها ساخته شده است و ما توصيه مي کنيم که براي کودکانتان اين محصولات را تهيه کنيد و از دهانشويه بزرگسالان براي کودکان استفاده نکنيد.

دهانشویه حاوی فلوراید

دهانشویه حاوی فلوراید باعث حفظ دندان­ها از اسیدهای ایجادکننده پلاک می­شود. فلوراید دهانشویه­ها با مینای دندان ترکیب شده و مانع پوسیدگی می­گردد و هرچند مصرف این دهانشویه ها به هیچ وجه جایگزین مسواک زدن و نخ دندان نمی باشد. 

دهانشویه کلروهگزیدین فلوکونات از راه­های مفید حفظ بهداشت دهان و دندان بوده که ترکیب آن 12/0% کلروهگزیدین فلوکونات، 6/11% الکل است و باکتری ها را از بین می ­برد. خواص ضد باکتری دهانشویه برای حفاظت دهان و دندان به ویژه بعد از جرم­ گیری بسیار موثر است.

مزایای استفاده از دهانشویه ها

از مزایای دهانشویه ها حفظ سلامت دهان و دندان را می­توان برشمرد. دهانشویه حاوی فلوراید مانع پوسیدگی دندان و التهاب لثه می­شود. از طرفی دهانشویه­های ضدعفونی کننده دارای کلروهگزیدین فلوکونات هستند که مانع رشد باکتریها در دهان شده و بوی تازگی و مطبوع در دهان ایجاد می کند.

بعد از جراحی­های دهان و دندان مصرف دهانشویه توصیه می شود البته برخی از دهانشویه ها طبق دستور پزشک برای کاهش بیماری های لثه و زخمهای جراحی دندان استفاده می شود. آفت دهان با دهانشویه­ها بهبود می یابد. آفت از زخمها دهان بوجود می­آید که مصرف دهانشویه ها از عفونت آفت­ها جلوگیری کرده و موجب افزایش سرعت بهبود آن­ها می شود. از مزایای دیگر دهانشویه، جلوگیری ازعوارض بارداری است. دهانشویه مناسب مانع بیمارهای لثه می شود که این بیماری ها موجب زایمان پیش از موعد در زنان می گردد.

معایب استفاده از دهانشویه

استفاده از دهانشویه ها ، مضاف بر فواید آن زیان هایی نیز دارد. برخی از مضرات مصرف دهانشویه به شرح زیر هستند :

 التهاب آفت­های دهان : که در صورت مصرف بالای الکل نه تنهای موجب بهبودی نمی شوند بلکه زخم ها را ملتهب خواهد نمود.

پوشش بوی نامطبوع دهان به عوض درمان آن: مصرف این ماده سبب تازگی نفس می شود ولی تازگی تنفس ایجاد شده کم دوام است. در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن نامرتب استفاده دهانشویه هم چندان مفید نخواهد بود.  در مثل مانند بوی ادکلن برای پوشش بوی بد بدن است.

ایجاد سرطان دهان : بسیاری از افراد فعال در زمینه بهداشت دهان و دندان گفته اند که دهانشویه الکل دار موجب ایجاد سرطان دهان می گردند.

حجم های رایج

دهانشویه ها ، همانند بسیاری از محصولات، در حجم های مختلفی به بازار عرضه شده اند. شرکت های فعال در عرصه تولید دهانشویه ها ، این محصولات را در حجم های 250 ، 330 ، 400 و 500 میلی لیتر به بازار عرضه کرده اند.

شرکت سازنده

شرکت هاي مختلفي در زمينه توليد دهان شويه ها فعاليت مي کنند. هر کدام از اين شرکت ها توانسته است با توليد و عرضه محصولاتي جديد، تا حدودي نظر مشتريان را به خود جلب کند. محصولات اين شرکت ها هم اکنون در بازار به وفور يافت مي شوند و هرکدام با توجه به کيفيت و قيمتي که دارند، تا حدودي مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته اند. وي وان، کلگيت، ليسترين، کمفور، جي يو ام، ميسويک، سيگنال، اورال بي، اپي مکس، سنسوداين، کليون و... از مطرح ترين برند هاي زمينه توليد دهان شويه هستند.

قيمت

شرکت هاي فعال در زمينه توليد دهان شويه ها، اين محصولات را با قيمت هاي گوناگوني به بازار عرضه کرده اند. از جمله موارد موثر در قيمت اين محصولات مي توان به نوع دهانشويه، حجم محصول، شرکت سازنده، دارا بودن خواص سفيدکنندگي و ... اشاره کرد. به طور کلي اين محصولات در بازار بين 10 هزار تومان تا 100 هزار تومان به فروش مي رسند.

از نکات مهمي که در خريد دهانشويه ها لازم است رعايت کنيد اين است که محصولات مورد نظر خود را از فروشگاه ها و سايت هاي اينترنتي معتبر خريداري کنيد. همچنين توجه به اصالت برند کالا و دارا بودن استاندارد هاي لازم در هنگام خريد ضروري است. زيرا محصولاتي مانند دهان شويه ها به طور مستقيم بر روي دندان هاي شما استفاده مي شود و استفاده از محصولات غيراستاندارد مي تواند سلامت دهان و دندان هاي شما را به خطر بيندازد.کاربران می توانند با کمک صفحه ی لیست قیمت سایت ایمالز به  قیمت انواع دهانشویه ها مانند  قیمت دهانشویه اورال بی ، قیمت دهانشویه لیسترین و سایر برندهای معتبر در فروشگاههای آنلاین مختلف در سایت ایمالز مطلع شده و خریدی اقتصادی و مقرون به صرفه را تجربه کنند.

 

 


نظرات کاربران