;
از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

راهنمای خرید تابلوفرش

1397/3/10 - 2:10 بعد از ظهر

فرش يکي از صنايع دستي مختص ايران است و مردم ايران از ديرباز به فرش بافي مي پرداخته اند. فرش امروزه به شيوه هاي گوناگون مورد استفاده قرار مي گيرد و علاوه بر نقش آن به عنوان پوشش کف اتاق ها ، با نقش و نگار خود زيبايي را به خانه شما هديه مي دهد. يکي از انواع فرش ها که صرفا براي زيباتر کردن دکوراسيون استفاده مي شود ، تابلو فرش است. تابلوفرش ، همانطور که از نامش پيداست ، فرشي است که قاب گرفته شده است و به عنوان تابلويي زيبا روي ديوار نصب مي شود. در اين مقاله قصد داريم راهنماي خريد تابلوفرش را به شما عزيزان ارائه کنيم ، چنانچه قصد خريد يک تابلوفرش براي زیباترکردن دکوراسيون خانه خود را داريد ، تا پايان اين مقاله با ما همراه باشيد.

 

انواع تابلوفرش

به طور کلي تابلوفرش ها به دو دسته عمده تابلوفرش ماشيني و تابلوفرش دستبافت تقسيم مي شوند که در ادامه به بررسي آن ها مي پردازيم.

1- تابلوفرش ماشيني : تابلوفرش ماشيني همانطور که از نامش پيداست ، به وسيله ماشين آلات صنعتي بافته مي شود. به طور کلي قيمت تابلوفرش هاي ماشینی از تابلوفرش هاي دستبافت کمتر است. زيرا ارزش هنري تابلو فرش هاي دستبافت از تابلوفرش هاي ماشینی بيشتر است.

2- تابلوفرش دستبافت : تابلوفرش دستبافت ، تابلوفرشي است که بر خلاف تابلوفرش ماشيني ( که با استفاده از از ماشين آلات صنعتي بافته مي شود) با دست بافته مي شود. قيمت اين تابلوفرش ها به طور کلي از تابلوفرش هاي ماشینی بيشتر است.

 

از طریق صفحه لیست قیمت تابلو فرش به قیمت انواع این محصول در فروشگاههای ایمالز دسترسی خواهید داشت.

 

جنس نخ هاي پرز ، تار و پود تابلوفرش ماشيني

جنس نخ تار تابلوفرش هاي ماشيني معمولا از پلي ‌استر است. همچنين پود اين تابلوفرش ها معمولا از جنس پلي‌استر و پنبه و جنس نخ خاب آن ها نيز معمولا از پلي‌استر و پنبه است. در ادامه به معرفي اين الياف مي پردازيم.

1- پشم : نوعي از تابلوفرش ها به طور عمده از پشم بافته مي شوند. تابلو فرش ماشيني پشم عمر بيشتري نسبت به تابلوفرش هاي بافته شده از الياف مصنوعي دارد.

2- الياف اکريليک : الياف اکريليک نوع ديگري از الياف هستند که در بافتن فرش از آن ها استفاده مي شود. الياف مصنوعي اکريليک به دليل شباهت زياد به الياف طبيعي پشم و همچنين کيفيت بالا و قيمت مناسب ‌تر نسبت به پشم از ابتداي دهه 60 ‌به عنوان ماده اوليه‌ توليد فرش‌هاي ماشيني مورد استفاده قرار گرفت. به طور کلي الياف اکريليک از نظر شکل ظاهري و حسي بسيار به الياف پشم نزديک هستند و گاهي تشخيص نوع جنس آن‌ها سخت مي شود. الياف اکريليک نسبت به پشم، رنگ ‌پذيري بهتري دارند و از نظر ظاهر تابلوفرش اکريليک زيباتراست.

3- پلي استر: پلي استر نوعي از الياف مصنوعي است که با عنوان ابريشم مصنوعي نيز شناخته مي شود. پلي‌ استر علاوه بر درخشندگي و زيبايي ، قيمت کمتري در مقايسه با اکريليک و پشم دارد. همچنين قابليت رنگ ‌پذيري ‌بهتري نيز دارد. در نتيجه تنوع رنگ و زيبايي فرش‌هاي بافته شده با الياف پلي‌استر يا ترکيب‌هايي از پلي‌استر و الياف ديگر مانند اکريليک بيشتر است.

 

در صفحه ی لیست قیمت تابلو تزیینی سایت ایمالز به قیمت لحظه ای این محصول در فروشگاههای معتبر ایمالز دسترسی خواهید داشت.

 

انواع تابلوفرش دست بافت

1- تابلو فرش تمام پشم : تابلوفرش دستبافت تمام پشم تابلوفرشي است که تار، پود و پرز آن از جنس پشم باشد. اين نوع تابلوفرش هابه دليل جنس پرزها درشت بافت هستند. اين نوع تابلوفرش ها معمولا وزن زيادي دارند و از لحاظ قيمت ارزان ‌تر است و کمتر مي ‌توان نوع هنري با ظرافت بالاي بافت را در آن‌ها پيدا کرد.

2- تابلوفرش چله پشم : اين نوع تابلوفرش ها، جنس نخ تار (چله) از جنس پشم است ولي پرزهايش تنها از پشم نيست و ممکن است از مواد ديگر نيز در بافت آن استفاده شود.

3- تابلوفرش تمام ابريشم : تابلوفرشي که هم تار ، هم پود و هم پرز آن از جنس ابريشم است. اين نوع تابلوفرش ها معمولا بسيار ريزبافت است و ارزش هنري زياد و همچنين قيمت زيادي دارد.

4- تابلوفرش کف ابريشم : تابلوفرشي که چله آن از جنس نخ تار (چله) آن از پشم است ولي تمام زمينه آن از ابريشم بافته شده است.

5- تابلوفرش گل ابريشم: چله اين تابلوفرش از پشم است ولي گل‌ها و برگ‌ هاي موجود در نقشه از نخ ابريشم و بقيه پرزها از پشم بافته مي‌شود. اين نوع تابلوفرش ها ممکن است قيمت کمتري نسبت به تابلوفرش های تمام ابريشم داشته باشند اما ارزش  هنري بالايي دارند.

شکل و متراژ

شکل و متراژ را مي توان از اصلي ترين مشخصه هاي تابلوفرش ها به شمار آورد. به طور کلي تابلوفرش ها در شکل هاي مربعي و مستطيلي بافته مي شوند. اندازه فرش ها معمولا با واحد سانتي بيان مي شود. لازم است که حتما اندازه و شکل فرش را متناسب با فضاي خود انتخاب کنيد.

تراکم و شانه در تابلوفرش

تراکم و شانه از اصطلاحات پرکاربرد تابلوفرش ماشيني است که حتما شما آن را شنيده ايد. شناخت اين اصطلاحات مي تواند به شناخت تابلوفرش ماشيني کمک کند. تراکم در تابلوفرش ماشيني همان تراکم طولي تابلوفرش ماشيني است. به عبارت ديگر تراکم نيز همانند شانه است با اين تفاوت که شانه مربوط به عرض فرش مي باشد به همين دليل به آن تراکم عرضي نيز گفته مي شود اما تراکم مربوط به طول تابلوفرش است که آن را با نام تراکم طولي نيز بيان مي کنند.

رجشمار (تراکم) تابلوفرش

رجشمار (تراکم) واحدي براي سنجش و اندازه گيري تراکم بافت تابلوفرش يعني ميزان تراکم گره هاي تابلوفرش است.محاسبه رجشمار فرش ايراني بر اساس واحد « ذرع » محاسبه مي شود. براي سنجش تراکم يا رجشمار دو واحد اندازه گيري وجود دارد. ذرع ، يکي از واحدهاي قديمي اندازه گيري طول  که در تبريز آن را معادل 112 سانتي متر و در اصفهان آن را معادل 104 سانتي متر است. به طور کلي رجشمار تابلوفرش را در يک شانزدهم ذرع محاسبه مي کنند. پس رجشمار تابلوفرش بر اساس ذرع اصفهان، در هر 5/6 سانتي متر و بر اساس ذرع تبريز در هر 7 سانتيمتر (طول يا عرض) محاسبه مي گردد. با اين توضيحات شما مي توانيد به راحتي رجشمار فرش را محاسبه کنيد. به عنوان مثال وقتي گفته مي شود که رجشمار فرشي 50 است ابتدا بايد ببينيد که بر اساس رجشمار اصفهان است يا تبريز؛ رجشمار 50 يعني اينکه با واحد محاسبه اصفهان در هر 5/6 سانتي متر و با واحد محاسبه رجشمار تبريز در هر 7 سانتيمتر آن فرش 50 گره وجود دارد.  رجشمار با ريزبافت يا درشت بافت بودن تابلوفرش قيمت رابطه مستقيم دارد و هرچه رجشمار تابلوفرش دستبافت بالاتر باشد آن ريزبافت تر و قيمت آن نيز بیشتر خواهد بود.

 

برای شناخت انواع گلیم و جاجیم و تفاوتهای آنها مقاله " راهنمای خرید گلیم و جاجیم" ایمالز را از دست ندهید!

 

جنس قاب

قاب تابلوفرش ها را از جنس مواد مختلفي مي سازند. موادي مانند چوب ، PVC و ... از جمله موادي هستند که از آن ها براي ساخت قاب تابلوفرش ها استفاده مي شود.

شرکت هاي سازنده

شرکت هايي که در زمينه توليد تابلوفرش فعاليت مي کنند بسیار زیاد هستند. همچنين افرادي وجود دارند که به صورت شخصي به کار بافت و فروش تابلوفرش دست بافت مشغول هستند و تابلوفرش هاي بسيار زيبايي مي بافند. هر کدام از واحد هاي توليدي تابلوفرش ها ، کيفيت و طرفداران خاص خود را دارند. برخي از برند هاي مطرح توليد کننده تابلوفرش عبارتند از : سي پرشيا ، راگچري ، فرش هريس ، فرش سيرمان ، بهارا ، فرش آرماني ، پارسه ، نگار ايراني ، آفتاب شب ، فرش توس مشهد ، آيکا ، مثالين، آرياس ، گلک ، رستا ، آنا فرش ، گالري نور و...

قيمت

قيمت تابلوفرش ها به عوامل مختلفي بستگي دارد. از جمله عوامل موثر در قيمت مي توان به نوع تابلوفرش ، جنس پرز ، تار و پود ، تراکم ، شرکت بافنده و ... اشاره کرد به طور کلي قيمت تابلوفرش هاي دست بافت در بازار ايران بين 1 ميليون  تومان تا 20 ميليون تومان و قيمت تابلوفرش هاي ماشيني بين 100هزار تومان تا 5 ميليون تومان است.

پيشنهاد مي کنيم پيش از خريد حتما بودجه خود را مشخص کنيد. همچنين سعي کنيد اندازه فضاي خود را نيز اندازه بگيريد و تابلوفرش را بر اساس آن انتخاب کنيد. همچنين بهتر است قبل از خريد ، نوع تابلوفرش مورد نظرتان را نيز تعیین کنید و رنگ و طرح تابلوفرش را براساس دکوراسيون خود انتخاب کنيد.