از زبان طبیعی هم می توانید استفاده کنید مثلا
"گوشی سامسونگ بین 1 تا دو میلیون"
عضویت

راهنمای خرید آباژور

راهنمای خرید آباژور

نورتاب يا آباژور (به فرانسوي: abat-jour) نوعي پوشش براي چراغ و مانند آن است که نور را به سمت پايين منتشر مي کند. آباژورها معمولا از يک پايه و يک کلاهک ساخته مي شود و در آن ها يک لامپ به پايه وصل شده است و کلاهک اطراف لامپ را مي پوشاند تا مانع از مشخص شدن لامپ شود. بيشتر نور آباژور از بالا و پايين کلاهک خارج مي شود. آباژور را مي توان نوعي لوستر با قابليت جابجايی به شمار آورد. اين وسايل چراغ هاي کلاه دار و فانتزي هستند که معمولا روي ميزهاي دکوراسيون اتاق نشيمن و اتاق خواب قرار مي گيرند. هر خانه متناسب با دکوراسيونش نيازمند نورپردازي خاصي است. اين نور از راه هاي مختلفي تهيه مي شود که يکي از آن راه ها استفاده از آباژور است. گاهي  آباژور در دکوراسيون فقط يک وسيله تزييني به شمار مي آيد و همچنين گاهي از نور آن ها نيز براي روشن کردن فضا استفاده مي شود.انتخاب سبک روشنايي مناسب ، تاثير عميقي بر زيبايي دکوراسيون خانه مي گذارد. در کشور ما مردم بيش ‌تر روشنايي را متمرکز در محيط و به صورت چلچراغ و لوستر انتخاب مي ‌کنند و در کنار آن از آباژور بيشتر براي تزيين استفاده مي کنند ، در حالي که سامانه‌هاي روشنايي غيرمتمرکز مانند آباژور به زيباتر نشان دادن محيط و همچنين آرامش بخشي بر روي افراد ساکن در محل کمک زيادي خواهند کرد. در اين  مقاله قصد داريم راهنماي خريد آباژور را به شما ارائه کنيم. چنانچه قصد خريد يک آباژور براي زیباتر کردن دکوراسيون خود را داريد ، تا پايان اين مقاله با ما همراه باشيد.

 

انواع آباژور

1- آباژور روميزي : اين آباژور ها معمولا روي ميز قرار مي گيرند و داراي پايه هاي کوتاه هستند. قيمت اين چراغ خواب ها معمولا از نوع ديگر کمتر است. پايه هاي آباژورهای رومیزی معمولا کوتاه است.

راهنمای خرید آباژور

2- آباژور ايستاده : اين نوع از آباژور ها ، معمولا داراي پايه هاي بلندي هستند که روي زمين قرار مي گيرند. آباژور هاي ايستاده معمولا داراي پايه هاي بلند هستند.

راهنمای خرید آباژور

3- آباژور هاي فانتزي : اين آباژور ها معمولا شکل خاصي ندارند و به شکل هاي خاص و فانتزي ساخته مي شوند. آباژورهای فانتزی براي دکوراسيون هاي غير معمولي و فانتزي مناسب اند و مي توانند شکل زيبايي به خانه شما ببخشند.

راهنمای خرید آباژور

جنس آباژور ها

به طور کلي در ساخت آباژور ها از مواد مختلفي استفاده مي شود. چوب ، پلاستيک ، فلز ، پارچه و شيشه موادي هستند که در آباژور ها به کار مي روند. پايه هاي آباژور ها را معمولا از جنس چوب يا فلز مي سازند. کلاهک آباژور ها معمولا از جنس مواد مختلف مانند پارچه و شيشه ساخته مي شوند.

شکل آباژور ها

کلاهک آباژور ها معمولا به صورت استوانه اي و مخروطي و گاهي هم مکعبي ساخته مي شوند. همچنين پايه آباژور ها نيز معمولا داراي شکل دايره اي و مربعي ساخته مي شود. در صورتي که دکوراسيون خانه شما مدرن است بهتر است از آباژورهايي با سبک مدرن استفاده کنيد و در صورتي که فضاي خانه شما و دکوراسيون آن سنتي است از آباژورهاي مخروطي و پارچه اي استفاده کنيد. بهترين انتخاب براي خانه هاي مدرن که طراحي دکوراسيون در آن به صورت مدرن است ، اين است که از آباژورهاي استوانه اي و بلند استفاده کنيد. مي توانيد با کمک يک تا 2 آباژور بلند به فضاي نشيمن و ناهارخوري خود جلوه زيبايي بدهيد. اگر کوراسيون سنتي داريد از آباژورهاي روميزي استفاده کنيد که براي تهيه آن از چوب استفاده شده است.

کاربري آباژور

نوع کاربري آباژور يکي از نکاتي است که در هنگام خريد آباژور بايد به آن توجه شود. چنانچه شما از آباژور در دکوراسيون خود به عنوان يک وسيله تزييني استفاده مي کنيد ، مي توانيد از آباژورهايي با کلاهک هاي تيره استفاده کنيد که نور کمي از آنها به بيرون ساطع مي شود. اما در صورتي که از آباژور براي روشنايي استفاده مي کنيد بايد آباژورهايي را خريداري کنيد که کلاهک هاي رنگ روشن دارند و نور زيادي به بيرون منتشر می کنند.

رنگ نور آباژور

آباژورها مي توانند نور هايي با رنگ هاي مختلف داشته باشند. آباژور هاي معمولي و ارزان قيمت معمولا داراي نور تک رنگ ( به رنگ سفيد يا زرد ) هستند. اما در برخي از مدل هاي آباژور ها امکان تعويض رنگ وجود دارد که مي توانيد به انتخاب خود رنگ نور را تعيين کنيد.

منبع تغذيه

بيشتر آباژور ها براي تامين انرژي از برق شهري (AC) استفاده مي کنند. مصرف برق اين وسايل معمولا به نوع لامپ آن ها و همچنيني ميزان استفاده آن ها بستگي دارد.

سازندگان

شرکت هاي زيادي در زمينه توليد آباژور ها فعاليت مي کنند. هر کدام از اين شرکت ها محصولات متنوعي را ساخته و روانه بازار کرده است و همين امر سبب شده تا هر شرکت طرفداران خاص خود را پيدا کند. برخي از برند هاي مطرح در زمنيه توليد آباژور عبارتند از : سيلويا ، نيک آذين ، چشمه نور ، آهوسا ، جيک جيک ، نگرا ، رستاک ، ديلايت ، اوکس ، پلاس ، همتاب ، ونسو ، نورنيک ، ويداوين ، تکلا ديزاين ، زئوس ، اکو سلوشن ، دسکو ، ميزانسن ، ايرسا ، جواهر ، بني دکو ، رنس ، لايت لند ، کارا ديزاين ، دارکوب ، باليسا ، مجلل ، نورا ، آرام ، آرتيکا و ...

قيمت

قيمت آباژور ها بسيار با يکديگر متفاوت است. اين تنوع قيمت به سبب عواملي مانند نوع آباژور ، تعداد چراغ ها ، تعداد رنگ ها ، شرکت سازنده و ... به وجود مي آيد. به طور کلي مي توان گفت که قيمت آباژور هاي رايج در بازار بين 20 هزار تومان تا 1 ميليون تومان است. البته بايد گفت که آباژور هاي لوکس با قيمت هاي بيش از چند ميليون تومان نيز وجود دارند.

سعي کنيد پيش از خريد حتما ميزان بودجه خود را مشخص کنيد. همچنین سعي کنيد نوع آباژور را بر اساس فرم کلی دکوراسيون خود انتخاب کنيد تا بين دکوراسيون خود و نورپردازي آن هماهنگي ايجاد کنيد. از آن جايي که آباژور نقش به سزايي در دکوراسيون خانه شما ايفا مي کند، حتما در هنگام خريد هماهنگ بودن رنگ و شکل آباژور با دکوراسيون را مورد توجه قرار دهيد.

 

نظرات کاربران